Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում զանգվածային անկարգություններ են սկսվել այն բանից հետո, երբ Սենատը մերժել է հղիության արհեստական ընդհատման օրինականացման վերաբերյալ օրինագիծը: Ցուցարարները սկսել են հրկիզել աղբը, քարեր և շշեր նետել իրավապահների ուղղությամբ: Ցուցարարներին ցրելու համար ոստիկանությունը ստիպված է եղել ջրանետ մեքենաներ կիրառել:
Օգոստոսի լույս 9-ի գիշերը արգենտինական Սենատը մերժել է աբորտների օրինականացման մասին օրինագիծը, թեև ստորին պալատը հավանություն էր տվել փաստաթղթին հունիսին: Այսպիսով, երկրում շարունակում է գործել դեռևս 1921-ին ընդունված օրենքը, որը հղիության արհեստական ընդհատումը դիտարկում է որպես հանցագործություն:
Ինչպես հայտնում է RT-ն, Արգենտինայում թույլատրվում է ընդհատել հղիությունը միայն բռնաբարության կամ մորը կամ մանկան կյանքին սպառնալիքի դեպքում:
Լատինական Ամերիկայում աբորտները թույլատրված են միայն Կուբայում, Գայանայում, Ուրուգվայում և Պուերտո Ռիկոյում: Մեքսիկայում հղիության կամավոր ընդհատումը հնարավոր է միայն մայրաքաղաքում:

В столице Аргентины Буэнос-Айресе начались массовые беспорядки после того, как Сенат страны отклонил законопроекта о легализации абортов. Демонстранты начали поджигать мусор, бросать в правоохранителей камни и бутылки. Для разгона толпы полиции пришлось применить водометы.
В ночь на 9 августа аргентинский Сенат отклонил законопроект о легализации абортов в стране. Нижняя палата парламента одобрила этот документ в июне.
Таким образом, в стране продолжит действовать принятый еще в 1921 году закон, расценивающий намеренное прерывание беременности как преступление.
Как сообщает RT, аборты в Аргентине разрешены только в случае изнасилования или при угрозе жизни матери или плода.
В Латинской Америке аборты разрешены только на Кубе, в Гайане, Уругвае и Пуэрто-Рико. В Мексике добровольное прерывание беременности возможно только в столице.