Օգոստոսի 12-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 170 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1500 կրակոց, հայտնում է Արցախի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Բացի հրադադարի ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից, օգոստոսի 17-ին՝ ժամը 00:00-ի սահմաններում, ՊԲ հյուսիսային հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդի 15 հոգանոց խումբը ձեռնարկել է հարձակման փորձ: ՊԲ դիրքապահ ուժերը ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի նախահարձակ խմբի գործողությունները և վերջիններիս ետ շպրտել ելման դիրքեր: Ծավալված փոխհրաձգության ընթացքում ՊԲ-ն որևէ կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են իրենց կամքը պարտադրել առաջնագծում և վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

Some 170 ceasefire violations – more than 1500 shots in total – by Azerbaijani army were registered on the contact line with Nagorno Karabakh (Artsakh) in the period of August 12-18, the Karabakh Defense Army said in a statement.
Besides, a 15-member group of Azerbaijani troops launched an attempted attack against Nagorno Karabakh (Artsakh) just after midnight on Friday, August 17. The Artsakh frontline units identified the saboteurs on time and threw them back to their positions.
The Karabakh frontline units continue holding an upper hand on the contact line and protecting their positions.