Հանրային վայրերում ծխելու համար կարող է սահմանվել 50,000 դրամ տուգանք, ծխախոտային արտադրանքի գովազդի համար՝ 800,000: «Երկիր Մեդիայի» փոխանցմամբ, լրագրողներին հայտնել է ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը:
Պաշտոնատար անձը կարող է տուգանվել 200,000 դրամով, եթե իր տարածքում խախտվի ծխախոտի մասին օրենքը, իսկ նա անհրաժեշտ քայլեր չձեռնարկի իրավախախտման կանխարգելման համար:
Նանուշյանն ասել է, որ հակածխախոտային օրինագիծը դեռևս գտնվում է մշակման փուլում:
«Գործող օրենքում ցանկացած գովազդում՝ ծխախոտի թաքնված գովազդ անելու համար տուգանքը 500,000 դրամ է, իսկ մեկ տարվա ընթացքում երկրորդ անգամ խախտումը կրկնելու դեպքում՝ 1 մլն դրամ: Մշակվող ծրագրում սահմանված է նաև, որ 800,000 դրամը կկրկնապատկվի երկրորդ անգամ խախտելու դեպքում»,- նշել է Նանուշյանը:
Նրա խոսքով՝ նոր օրինագծով ծխելը կարգելվի բոլոր հանրային տարածքներում և հասարակական վայրերում:
2018-ի սկզբին ՀՀ առողջապահության նախարարությունը իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում հրապարակել էր հանրային վայրերում ծխելու համար բարձր տուգանքներ սահմանող օրենքի նախագիծը:

Armenia could impose fines of AMD 50,000 (apx. $103) for smoking and AMD 800,000 ($1656) for advertising tobacco products in public places, Deputy Health Minister Lena Nanushyan has revealed, according to Yerkir Media.
A person who holds a public office could be fined AMD 200,000 if they fail to take necessary measures if the law on cigarettes is violated in their territory.
According to Nanushyan, the anti-smoking bill is still under development.
She added that smoking in any public space will be banned altogether.
In January, a bill was unveiled which sought to impose major fines for smoking in public catering facilities, hotels, cars, medical, cultural, entertainment centers and other spaces prohibited by law.
A great number of social media users took to Facebook to express their discontent with the decision. Smokers in Armenia even gathered at the Republic Square in downtown Yerevan to protest the draft law back in winter.