ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն արձագանքել է հնդկական կողմի հայտարարությանը Երևանի՝ հնդկական արտադրության համազարկային կրակի ռեայտիվ կայաններ գնելու վերաբերյալ հետաքրքրվածության մասին
«ՀՀ ԶՈւ-երի պատվիրակությունը Հնդկաստանում հանդիպել է ոլորտի պատասխանատուներին, ծանոթացել շատ զինատեսակների հետ։ Դրանցում կան առանձին հետաքրքրություն ներկայացնող զինատեսակներ», – գրել է նա։
Հնդկական Զենքի հետազոտման ու մշակման հիմնադրամի (ARDE) տնօրեն Կ․Մ․ Ռաջանը հայտարարել էր, որ ՀՀ-ն հետաքրքրված է Pinaka հրթիռահրետանային համակարգով։ Վերջինս 214 մմ տրամաչափով 12 փողով համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ է՝ 40 կմ հեռահարությամբ։ Աղբյուրը հայտնում է, որ հնդիկ ինժեներները համակարգի համար ստեղծել են 80 կմ հեռահարությամբ նոր կառավարվող հրթիռ։
Իսկ 2017-ի դեկտեմբերին հնդկական ԶԼՄ-ները գրել էին, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Հնդկաստանից մարտադաշտում կիրառվող ռադարների և հեռահար հրետանու համար նախատեսված սպառազինության ձեռքբերմամբ:

25 Август 2018 - 12:39 AMT
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян прокомментировал заявление индийской стороны о заинтересованности Еревана в приобретении реактивных систем залпового огня (РСЗО) Пинака индийского производства. Об этом Ованнисян написал в своем микроблоге в Twitter.
Ранее разработчик РЗСО, начальник индийского Фонда изучения и разработки оружия К.М. Раджан заявил, что Армения проявляет интерес в отношении индийских реактивных систем залпового огня Пинака.По его словам, армянская делегация ознакомилась с системой, в частности, в ходе проведенного в июле показательного боевого залпа.
«Делегация вооруженных сил Армении встретилась с официальными лицами в Индии и ознакомилась с широким спектром вооружений. Некоторые из них представляют отдельный интерес»,- отметил Ованнисян.
Индийская всепогодная 214-мм реактивная система залпового огня Пинака предназначена для поражения живой силы, легкобронированной и бронированной техники, пусковых ракетных установок, разрушения командных пунктов, узлов связи и объектов военно-промышленной инфраструктуры, дистанционной установки противотанковых и противопехотных минных полей.