Ամերիաբանկում հանդիպում է տեղի ունեցել ԱՊՀ մի շարք երկրների (Բելառուս, Ղազախստան, Վրաստան, Ուզբեկստան) լրագրողների և «Սոֆթլայն» ընկերության ներկայացուցիչների միջև: Հանդիպման ժամանակ լրագրողներին ներկայացվել են Ամերիաբանկի Տվյալների մշակման կենտրոնի տեխնիկական հնարավորությունները:
Լրագրողները ծանոթացել են նաև բանկի գործունեությանն ու պատմությանը, ունեցել շրջայց «Կամար» բիզնես կենտրոնում և Բանկի գլխամասային գրասենյակում: Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է նոր շենք տեղափոխվելու կապակցությամբ Ամերիաբանկում տվյալների մշակման նոր կենտրոնի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որը կհամապատասխաներ անվտանգության և անխափանության ժամանակակից պահանջներին, թույլ կտար ապահովել բանկի բոլոր գործառնությունների իրականացումը և կունենար ընդլայնման հնարավորություն:
Հայտարարված մրցույթի արդյունքների հիման վրա ընտրվել է «Սոֆթլայն» ընկերությունը, որն ունի նմանատիպ օբյեկտների կառուցման համար անհրաժեշտ փորձը և բոլոր մասնագիտական կարողությունները: «Սոֆթլայն» ընկերությունը նախագծել է տվյալների մշակման կենտրոնի ինժեներական համակարգերը և իրականացրել շինմոնտաժային բոլոր աշխատանքները: Առաջին փուլը՝ նախագծումը, կատարվել է ամենասեղմ ժամկետում, և բոլոր տեխնիկական լուծումները պատվիրատուի հետ համաձայնեցնելուց հետո սկսվել է շինարարության փուլը, որն ավարտվել է 2017թ. դեկտեմբերին:
Նոր շենքում տեղադրված են տվյալների մշակման կենտրոնի համար անհրաժեշտ բոլոր համակարգերը, որոնք համապատասխանում են հակահրդեհային պաշտպանության եվրոպական ISO չափանիշներին և անվտանգության 3-րդ մակարդակի (Tier3):
«Մենք վաղուց ենք համագործակցում Ամերիաբանկի հետ, և մեզ համար մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է Հայաստանում նման մեծ տեխնոլոգիական ծրագրի իրագործումը: Մեր նախկին համատեղ փորձի շնորհիվ Սոֆթլայնի ու Ամերիաբանկի մասնագետները ծրագիրն իրականացրին սահմանված ժամկետում և բարձր պրոֆեսիոնալ մակարդակով»,-նշել է Հայաստանում «Սոֆթլայն» ընկերության վաճառքի գծով տնօրեն Կարինե Եղոյանը:Ամերիաբանկի համար կառուցվել է տվյալների մշակման՝ բարձր տեխնոլոգիաներով հագեցած, ընդլայնման հնարավորություն ունեցող կենտրոն, որը կապահովի բանկի բոլոր գործընթացների անխափան և արդյունավետ իրականացումը:
«Մեր սպասումներն արդարացան՝ բանկի տվյալների մշակման կենտրոնի ենթակառուցվածքը ոչ միայն լիովին համապատասխանում է ժամանակակից պահանջներին, այլև ունի համապատասխան ռեզերվ ու նախատեսված է երկարաժամկետ զարգացման և ընդլայնման համար: «Սոֆթյալն» ընկերության մասնագետները ցուցաբերել են բարձր պրոֆեսիոնալ հմտություններ և ապացուցել, որ կարող են իրականացնել բարդ տեխնիկական ծրագրեր», – նշել է Ամերիաբանկի ՏՏ և ավտոմատացման վարչության ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկորեն զարգացող բանկերից է և երկրի ամենակայուն ու խոշոր ֆինանսական հաստատություններից մեկը: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Ըստ 2018թ. առաջին եռամսյակի տվյալների՝ Ամերիաբանկը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է բոլոր հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ և կապիտալ): Բանկը բազմիցս արժանացել է հեղինակավոր միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների մրցանակներին՝ Euromoney, Global Finance, The Banker:
«Սոֆթլայն» ընկերությունը մշակում է բիզնեսի թվայնացման տեխնոլոգիական լուծումներ: Ընկերությունը տրամադրում է առաջադեմ, հուսալի տեխնոլոգիաներ ու կիբերանվտանգության միջոցներ և աշխարհի ամենատարբեր երկրներում գործող մի շարք կազմակերպությունների վստահված գործընկերն է: Մասնավորապես, ընկերությունը գործունեություն է ծավալում Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում, Լատինական Ամերիկայում ու Հարավ-Արևելյան Ասիայում՝ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 50 երկրում: Համագործակցելով ՏՏ լուծումների գլոբալ մատակարարների հետ՝ Սոֆթլայնը կիրառում է լավագույն փորձը և շարունակաբար զարգացնում իր կարողությունները՝ աշխարհի 5 մայրցամաքներում մեծածավալ նախագծեր իրականացնելու համար: 2017թ. «Սոֆթլայն» ընկերությունների խմբի հասույթը կազմեց 1,19 մլրդ ԱՄՆ դոլար:

29 Август 2018 - 08:26 AMT
29 августа в Америабанке состоялась встреча группы журналистов из стран СНГ (Белоруссия, Казахстан, Грузия, Узбекистан) и представителей компании Softline. Об этом сообщает пресс-служба банка.
Журналисты ознакомились с техническими возможностями центра обработки данных Америабанка, а также с историей и деятельностью банка во время пресс-тура по головному офису и бизнес-центру «Камар». Журналистам рассказали, что в связи с переездом в новое здание банку требовалось создать технологичный масштабируемый центр обработки данных, соответствующий высоким требованиям безопасности и отказоустойчивости и обеспечивающий быструю и надежную работу всех сервисов.
По результатам конкурса, в качестве партнера проекта была выбрана компания Softline, обладающая всеми необходимыми компетенциями и опытом построения подобных объектов. Softline спроектировал инженерные системы будущего ЦОД-а и реализовал весь комплекс строительных и монтажных работ.
Первый этап – проектирование – был выполнен инженерами Softline в кратчайшие сроки, и после согласования всех технических решений с заказчиком компания приступила к строительству, которое было завершено в декабре 2017 года. В новом здании банка установлены и смонтированы все необходимые инженерные системы, соответствующие европейским стандартам ISO в области пожарной безопасности и требованиям к уровню надежности Tier3.
«Мы давно сотрудничаем с Америабанком по разным направлениям, и для нас большая честь и ответственность реализовать такой масштабный и технологичный проект в Армении. Благодаря опыту совместной работы специалистов Softline и Америабанка, проект был реализован в заданные сроки на высоком профессиональном уровне», – рассказала директор по продажам Softline Армения Карине Егоян.
По результатам проекта в активах Америабанкa появился масштабируемый и технологически оснащенный ЦОД, который сможет обеспечить устойчивую и эффективную работу всех служб банка.
«Наши ожидания оправдались – новая инженерная инфраструктура центра обработки данных Америабанкa полностью отвечает текущим требованиям и рассчитана на долгосрочное развитие, имея необходимый резерв. Специалисты Softline продемонстрировали высокий профессиональный уровень знаний и умений, способность реализовывать проекты высокого уровня сложности»,– отметил руководитель Управления ИТ и автоматизации Америабанка Шаварш Восканян.
Америабанк – динамично развивающийся банк в Армении, один из крупнейших и наиболее стабильных финансовых институтов страны. Сегодня Америабанк – универсальный банк, предоставляющий полный пакет корпоративных, инвестиционных и розничных банковских услуг, лидер банковского сектора Армении по всем основным показателям – активы, обязательства, кредитный портфель, чистая прибыль и капитал по результатам первого полугодия 2018 года. Банк неоднократно удостаивался наград, присуждаемых финансовым институтам такими всемирно известными международными периодическими изданиями, как Euromoney, Global Finance, The Banker.