ՀՀ կառավարության՝ օգոստոսի 30-ի նիստի օրակարգում ընդգրկված է Ալբանիայի քաղաքացիներին ՀՀ մուտք գործելու համար արտոնագրի պահանջից ազատելու հարցը։
Որոշման հիմնավորման համաձայն, Ալբանիան դեռևս 2013 թվականից ազատել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին մուտքի արտոնագրի պահանջից, հետևաբար Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության կողմից սույն որոշման ընդունումը հետապնդում է հայ-ալբանական երկկողմ հարաբերություններում փոխադարձության սկզբունքի կիրառման նպատակ։
«Որոշման ընդունումը թույլ կտա Ալբանիայի քաղաքացիներին այցելել և մնալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում առավելագույնը 180 օր ժամկետով` մեկ տարվա ընթացքում` ազատելով նրանց մուտքի վիզա ձեռք բերելու պահանջից: Դա ոչ միայն կնպաստի զբոսաշրջության խրախուսմանն ու խթանմանը, այլև նոր սկիզբ կհանդիսանա ժողովուրդների փոխճանաչման, երկկողմ համագործակցության մի շարք նոր ոլորտների ուրվագծման և զարգացման համար», – նշվում է հիմնավորման տեքստում։
Նշվում է նաև, որ Ալբանիայի Հանրապետության քաղաքացիները 2010 թվականից ի վեր ազատված են Շենգեն երկրների մուտքի արտոնագրի պահանջից, ինչը վկայում է, որ այդ երկրից անկանոն միգրացիայի կառավարման քաղաքականությունը համապատասխանում է ԵՄ չափանիշներին:

The Armenian government will discuss abolishing visa requirements for citizens of Albania on Thursday, August 30, according to a draft proposal submitted by the Foreign Ministry.
Armenians have been exempt from visa when traveling to Albania since 2013, and the document says a corresponding decision by the government pursues the principle of reciprocity in the Armenian-Albanian bilateral relations.
When approved, the decision will enable Albanian citizens to travel visa-free and stay in Armenia for a maximum of 180 days within a year.
The move is expected to not only boost tourism, but also pave the way for the mutual recognition of peoples, as well as the development of a number of new spheres of bilateral cooperation.
According to the draft document, Albanians have been exempt from Schengen visas, which proves that the policy of managing irregular migration from the country goes on a par with EU standards.