Գերմանացի լրագրող Դենիզ Յուջելը, որն ավելի քան 1 տարի է անցկացրել թուրքական բանտում, վնասի փոխհատուցում է պահանջելու Թուրքիայի իշխանություններից: Այդ մասին հայտնել է «Թղթակիցներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության գերմանական բաժանմունքը:
Յուջելը մեղադրում է Թուրքիային իրեն ապօրինի կալանավորելու մեջ, իսկ փոխհատուցումը գնահատում է 1 մլն թուրքական լիրա՝ մոտ €135,000, գրում է Deutsche Welle-ն:
Die Welt թերթի լրագրող Դենիզ Յուջելը, որն ունի Թուրքիայի և Գերմանիայի քաղաքացիություն, կամավոր ներկայացել է Ստամբուլի ոստիկանություն 2017-ի փետրվարի 14-ին, որից հետո կալանավորվել է: Ավելի ուշ դատարանը կալանավորեց նրան՝ կասկածելով «ահաբեկչության քարոզի» և ազգամիջյան պառակտում սերմանելու մեջ: Յուջելին ազատել են 2018-ի փետրվարին, այն ժամանակ էլ նա ստացել է մեղադրյալի կարգավիճակ 2 հոդվածով: Դատավարությունը նրա գործով շարունակվում է:

Немецкий журналист Дениз Юджел, находившийся более года в тюрьме в Турции, будет требовать возмещения ущерба от турецких властей. Об этом сообщило немецкое отделение международной правозащитной организации «Репортеры без границ».
Юджел обвиняет Турцию в незаконном заключении его под стражу, размер положенной ему компенсации он оценивает в миллион турецких лир (около 135 тысяч евро), пишет Deutsche Welle.
Журналист газеты Die Welt Дениз Юджел, имеющий гражданство Турции и Германии, добровольно явился в полицию в Стамбуле 14 февраля 2017 года для допроса, после чего был взят под стражу. Позднее суд поместил его под арест, заподозрив его в «пропаганде терроризма» и «разжигании межнациональной ненависти». Юджела освободили в феврале 2018 года, тогда же он получил уже статус обвиняемого по этим двум статьям. Судебный процесс по его делу продолжается.