Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարությունները կանցկացվեն ոչ թե սեպտեմբերի 29-30-ին, ինչպես որոշվել էր նախապես, այլ՝ հոկտեմբերի 20-21-ին: Նման որոշում է ընդունել ՀՀ կառավարությունը:
Որոշումը պայմանավորված է հոկտեմբերի 7-12-ը Երևանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներով, ինչպես նաև սեպտեմբերի 23-ին կայանալիք Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններով, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Առաջարկվում է տոնակատարություններն անցկացնել հոկտեմբերի 20-21-ին՝ դրանք պատշաճ կազմակերպելու համար», – կառավարության անդամներին է ասել ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Ավելի վաղ որոշվել էր Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարությունները սեպտեմբերին անցկացնել, քանի որ հոկտեմբերին Երևանում կայանալու է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը:

Празднование 2800-летия Еревана состоится не 29-30 сентября, как было решено ранее, а 20-21 октября. Это решение было принято правительством Армении.
Это решение связано с подготовкой к саммиту Франкофонии, который состоится в Ереване 7-12 октября, а также с досрочными выборами в совет старейшин Еревана 23 сентября, пишет Aysor.am.
«Предлагается провести торжества 20-21 октября для их надлежащей организации», – заявил членам правительства министр территориального управления и развития РА Сурен Папикян.
Ранее было принято решение отметить 2800-летний юбилей Еревана в сентябре, поскольку в октябре состоится саммит Франкофонии в Ереване.