Հարավկորեական Ռենհապ գործակալությունը հայտնել է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինի «անհետացման» մասին:
Ըստ գործակալության, արդեն 15 օր է ինչ հանրությունը նրան չի տեսել: Նշվում է, որ հուլիսի վերջում հյուսիսկորեական ԶԼՄ-ները մանրամասն լուսաբանում էին Իմ Չեն Ինի գործունեությունը, այդ թվում նրա 30 ուղևորությունը տարբեր գործարաններ ու ձեռնարկություններ:
Սակայն ՀԿԺՀ ղեկավարի մասնակցությամբ որևէ միջոցառման մասին օգոստոսի 21-ից ոչ մի հրապարակում չի եղել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գործակալությունը նշում է, որ իրավիճակը բարդանում է այն հանգամանքով, որ սեպտեմբերի 8-ին Հյուսիսային Կորեան նշելու է հիմնադրման 70-ամյա հոբելյանը: Բացի այդ, սեպտեմբերի 5-ին նախանշված է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի հանդիպումը Հարավային Կորեայի նախագահի հատուկ դեսպանորդի հետ:

4 Сентябрь 2018 - 14:20 AMT
Южнокорейское агентство «Ренхап» сообщило о «пропаже» лидера КНДР Ким Чен Ына. Как сообщает агентство, политик не появлялся на публике на протяжении 15 дней.
При этом отмечается, что с конца июля северокорейские СМИ детально освещали деятельность Ким Чен Ына, включая 30 поездок на различные заводы и предприятия. Однако последнее сообщение об участии главы КНДР в каких-либо мероприятиях датировано 21 августа, пишет РИА Новости.
Агентство подчеркивает, что особую важность ситуации придает грядущий 70-летний юбилей основания КНДР, который в стране будут праздновать 8 сентября. Помимо этого, на завтра у северокорейского лидера запланирована встреча со спецпосланниками президента Южной Кореи.