Հայաստանն այն 25 երկրի թվում է, որոնք պահանջարկ ունեն ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների շրջանում: Այդ մասին հայտնում է վերլուծական ՏուրՍտատ գործակալությունը, որը կազմել է ռուս զբոսաշրջիկների կողմից 2018-ի առաջին 6 ամսում պահանջված երկրների վարկանիշը:
2018-ի առաջին կիսամյակում ընդհանուր առմամբ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների արտասահմանյան ճամփորդությունների քանակն աճել է՝ հասնելով 18,6 մլն, ինչև 9 տոկոսով ավելի է, քան 2017-ին:
2018-ի առաջին կիսամյակում ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների կողմից պահանջված երկրների առաջին տասնյակում են Թուրքիան, Աբխազիան, Ֆինլանդիան, Ղազախստանը, Ուկրաինան, Չինաստանը, Թայլանդը, էստոնիան, Գերմանիան և ՄԱԷ-ն:
2018-ի առաջին կիսամյակում ՀՀ-ից ՌԴ է մեկնել մոտ 260.000 մարդ, ինչը 8 տոկոսով պակաս է, քան 2017-ի նույն ժամանակաշրջանում:

Armenia is among the 25 countries most popular among Russian tourists in 2018, Tur Stat analytical agency said on Wednesday, September 5.
The rating is based on the analysis of statistics of outbound tourist trips from Russia in the first half of 2018.
The number of trips of Russians to Armenia increased by 16% to 198,000 in January-June 2018, the agency said.
The total number of foreign trips made by Russian tourists in the reporting period grew by 9% year-on-year to total 18.6 million.
The ten most popular countries among Russian travelers were Turkey, Abkhazia, Finland, Kazakhstan, Ukraine, China, Thailand, Estonia, Germany and the United Arab Emirates.