2 մարդ է զոհվել, 125-ը տուժել Ճապոնիայի Հոկայդո կղզում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով: Անհետ կորած է համարվում 39 մարդ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Եսիհիդե Սուգան:
Երկրաշարժի ուժգնությունը 6,7 մագնիտուդ էր:
Տարերային աղետի պատճառով դադարեցվել է 4 էլեկտրակայանի աշխատանք, էլեկտրականությունից է զրկվել մոտ 3000 մարդ: Փրկարար աշխատանքներին մոտ 20.000 մարդ է մասնակցում, ինչպես նաև 50 ուղղաթիռ, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Հոկայդոյի նահանգապետ Հարումի Տակահասին չեղարկել է այցը Ռուսաստան՝ երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու նպատակով:
Ճապոնիայում նաև մոլեգնել է Ջեբի թայֆունը, որն ամենահզորն էր վերջին 25 տարում: Զոհվել է 11 մարդ, ավելի քան 600-ը վնասվածք է ստացել:

6 Сентябрь 2018 - 06:48 AMT
Два человека погибли, 125 пострадали, еще 39 числятся пропавшими без вести в результате землетрясения на японском острове Хоккайдо. Об этом сообщил журналистам на брифинге генеральный секретарь кабинета министров Японии Есихидэ Суга.
Землетрясение магнитудой 6,7 произошло на Хоккайдо в ночь на 6 сентября по местному времени.
Из-за стихийного бедствия была прекращена работа четырех электростанций, без электричества остались около 3 тыс. домов. В спасательной операции принимают участие около 20 тыс. человек из числа сотрудников сил самообороны страны, полиции и пожарной охраны, задействованы около 50 вертолетов, пишет «Интерфакс».
Губернатор Хоккайдо Харуми Такахаси отменила запланированный визит в Россию, чтобы устранять последствия землетрясения.
Ранее в Японии погибли 11 человек и более 600 получили ранения из-за тайфуна «Джеби», самого мощного за 25 лет.