ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 2018-ին սեպտեմբերին և հոկտեմբերին մտադիր է այցելել Ադրբեջան, Տաջիկստան և Ուզբեկստան: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի միջազգային գործերի գծով օգնական Յուրի Ուշակովը:
Այցերն աշխատանքային են լինելու, հայտնում է «Իզվեստիան»:
Սեպտեմբերի վերջում Վլադիմիր Պուտինը կայցելի Ադրբեջան: Բացի այդ, սեպտեմբերի 27-28-ին ՌԴ նախագահը կմասնակցի Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում կայանալիք ԱՊՀ երկրների առաջնորդների հանդիպմանը: Հոկտեմբերին նախատեսված է նրա այցն Ուզբեկստան:
Բացի այդ, մինչև տարեվերջ Ռուսաստանը կմասնակցի ՌԴ-ի, Իրանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ եռակողմ գագաթնաժողովին:
Ուշակովը հավելել է, որ եռակողմ հանդիպումն անցկացնելու հերթը Ռուսաստանինն է:
ՌԴ, Իրանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2016-ին ՌԴ-ում: Ավելի ուշ նման հանդիպումներ են եղել Բաքվում և Թեհրանում: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2018-ին 2 անգամ հանդիպել է Պուտինի հետ՝ Մոսկվայում ֆուտբոլի ԱԱ բացման արարողության ժամանակ և սեպտեմբերի 1-ին Սոչիում: Առաջիկա միջազգային միջոցառումները հաշվի առնելով 2018-ին Պուտին-Ալիև հանդիպումները 5 կլինեն:

Russian President Vladimir Putin plans to visit Azerbaijan, Tajikistan and Uzbekistan in September and October this year, aide to Russian president Yury Ushakov said, according to Izvestiya.
"President Vladimir Putin will pay a visit to Azerbaijan at the end of September, and on September 27-28 the head of state will attend a meeting of CIS leaders in Tajikistan’s capital Dushanbe. Vladimir Putin's visit to Uzbekistan is planned for October," Ushakov said.
In addition, he said that by the end of the year Russia will host a trilateral summit of the presidents of Russia, Azerbaijan and Iran.
The first meeting of the heads of the Russian Federation, Azerbaijan and Iran was held in 2016. Later summits were held in Baku and Tehran.