Ռուսաստանի հետ հարաբերություններն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հայաստանի համար։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ պաշտպանության նախարարության «Զինուժ» հաղորդաշարին տված բացառիկ հարցազրույցում:
Վարչապետի խոսնակ Արման Եղոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում կարճ հատված է հրապարակել տեսագրությունից։
Փաշինյանն ասել է նաև, որ ՌԴ հետ հարաբերությունները պետք է շատ ավելի ռազմավարական ու շատ ավելի գործընկերային լինեն, ինչպես նաև՝ «շատ ավելի եղբայրական»:
Հարցազրույցում վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությանն ու նյութատեխնիկական հագեցվածությանը, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման մեխանիզմներին և հնարավորություններին, հայ-ռուսական համագործակցությանն ու ՀԱՊԿ գործունեությանը:
Հաղորդումը հեռարձակվելու է սեպտեմբերի 8-ի երեկոյան:
Սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայում տեղի կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:Ըստ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի, Ռուսաստանն անկեղծ ու լուրջ խոսակցություն է ակնկալում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի սեպտեմբերի 8-ին կայանալիք հանդիպմանը՝ երկու կողմից շատ հարցեր են կուտակվել: «Շատ հարցեր են կուտակվել ինչպես մեր կողմից, այնպես էլ հայկական, ուստի ակնկալում ենք անկեղծ և լուրջ խոսակցություն բոլոր այն հարցերի շուրջ, ինչպես երկկողմ համագործակցության, այնպես էլ ԵՏՄ և ՀԱՊԿ գծով »,-ասել է Յուրի Ուշակովը:
Սեպտեմբերի 8-ի հանդիպումը կլինի ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահի երրորդ հանդիպումը։Առաջին անգամ երկու երկրների ղեկավարները հանդիպել են Սոչիում մայիսի 14-ին ՝ ԵՏՄ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում: Հաջորդ հանդիպումը կայացել է հունիսի 13-ին Մոսկվայում՝ Փաշինյանն այցելել էր ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության բացման արարողությունը:

Отношения с РФ имеют особое значение для Армении. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в эксклюзивном интервью программе «Зинуж» перед предстоящей встречей с президентом России Владимиром Путиным.
Отрывки из интервью опубликовал на своей странице в соцсети Facebook пресс-секретарь премьера РА Арман Егоян.
«Наши отношения с Россией имеют особое значение и место, и мы надеемся, что эффективность данных отношений существенным образом повысится. Армяно-российские отношения должны быть на более высоком уровне, более стратегическими, более партнерскими и еще более братскими», – заявил Пашинян.
В интервью премьер коснулся вопросов боеспособности и материально-технического обеспечения ВС РА, механизмов и возможностей урегулирования карабахского конфликта, армяно-российских отношений и деятельности ОДКБ.
Обратившись к деятельности ОДКБ, Пашинян отметил, что после первой встречи с руководителями стран ОДКБ «для меня стало очевидным, что этот вопрос возникает и у них».
Интервью выйдет в эфир 8 сентября.
Российско-армянские переговоры на высшем уровне состоятся 8 сентября. Президент РФ Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян встретятся в Москве.