ԱՄՆ-ն խորհրդակցությունների համար հետ է կանչել դեսպաններին Պանամայից, Դոմինիկանայից և Սալվադորից: Ինչպես հայտարարել է Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիզեր Հաուերթը, դա կապված է այն հանգամանքի հետ, որ վերոնշյալ երկրները խզել են դիվանագիտական հարաբերությունները Թայվանի հետ:
«Վաշինգտոնում խորհրդակցությունների ժամանակ դիվանագետները քննարկելու են, թե ինչպես ԱՄՆ-ն կարող է սատարել ժողովրդավարական ինստիտուտներին և տնտեսությանը Կենտրոնական Ամերիկայում և Կարիբներում»,-ասվում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ, գրում է «Կոմերսանտը»:
ԱՄՆ-ն ունի հարաբերություններ Թայվանի հետ, թեև պաշտոնապես չի ճանաչում:
Չինաստանը բազմիցս է նշել, որ անթույլատրելի է համարում ԱՄՆ և Թայվանի շփումները, որոնք հակասում են միասնական Չինաստանի գաղափարին, որը համարվում է ԱՄՆ և ՉԺՀ հարաբերությունների հիմքը: Չինաստանը Թայվանն իր տարածքն է համարում:

8 Сентябрь 2018 - 07:56 AMT
США отозвали для консультаций глав диппредставительств в Доминикане, Сальвадоре и Панаме. Как заявила официальный представитель Госдепартамента Хезер Науэрт, отзыв послов связан с тем, что эти страны ранее разорвали дипотношения с Тайванем.
«На консультациях в Вашингтоне дипломаты обсудят, как США могут поддержать демократические институты и экономику в Центральной Америке и на Карибах»,— говорится в сообщении Госдепартамента США, пишет «Ъ».
Сами США поддерживают отношения с Тайванем, хотя официально не признают его.
Китай не раз обращал внимание на недопустимость контактов США и Тайваня, идущих вразрез с принципом «одного Китая», который является политической основой отношений КНР и США. Китай считает Тайвань своей территорией.