ՌԴ-ի հետ ռազմական նոր վարկի կնքումը ընթացքի մեջ է: Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք առաջիկայում ՌԴ-ից ՀՀ սպառազինություն կմատակարարվի և նոր վարկ կվերցվի:
«Դա գործընթաց է, որն իրացվելու է: Ես իրավունք չունեմ մանրամասնել տեսակները: Ժամանակին դրանց վերաբերյալ տեղեկություններն առկա կլինեն», – նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ ՌԴ հետ համագործակցությունը բավականին հաջող է ձևավորվում, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ճշտող հարցին, թե վարկի ինչ գումարի մասին է խոսքը՝ նախարարն ասել է. «Խոսքը 100 միլիոնի (դոլարի) մասին է»:
Այս վարկը արդեն 3-րդը կլինի, որը Հայաստանը վերցնում է Ռուսաստանի Դաշնությունից զենք ու ռազմատեխնիկա գնելու համար:Հայաստանն արդեն Ռուսաստանից ստացել է 200 մլն դոլարի վարկային միջոցների հաշվին սպառազինությունը, այժմ պատրաստվում է ստանալ սպառազինություն 100 մլն դոլարի վարկային միջոցների հաշվին:Ըստ համաձայնագրի, 100 մլն դոլարի չափով ներգրավվող պետական արտահանման վարկը կտրամադրվի 20 տարի ժամկետով (որից 5-ը՝ արտոնյալ)՝ տարեկան 3% տոկոսադրույքով: Հայաստանը կհամաֆինանսավորի համաձայնագրի շրջանակներում կնքվող պայմանագրերի արժեքի 10%-ի չափով՝ ավանսային վճարումների տեսքով:Հայկական կողմը վարկն օգտագործելու է 2018-2022թթ. ընթացքում:Համաձայնագիրը կնքվել էր 2017-ի հոկտեմբերին:

Armenia and Russia are negotiating a new military loan agreement worth $100 million, Defense Minister Davit Tonoyan told reporters on Wednesday, September 12, according to Aysor.am.
Tonoyan was asked whether new arms deliveries from Russia and military contracts with Moscow are planned in the near future.
“The process is underway, but I can’t disclose the types of weapons under the deals,” Tonoyan was quoted as saying.
“More information will be provided when the time comes,” the Minister said, adding that cooperation with Russia is “pretty successful.”
In November 2017, the Armenian government approved an agreement on a $100 million Russian loan to finance deliveries of defense products from Russia. Under the agreement, the loan issued at a three present interest rate is to be used in 2018-2022.
As reported earlier, the Armenian Armed Forces have received all the weapons and ammunition envisioned under a $200 loan agreement with Russia, signed in June 2015.