Ադրբեջանում սեպտեմբերի 17-22-ը լայնածավալ օպերատիվ-տակտիկական զորավարժություններ կանցկացվեն: Այդ մասին հայտարարել է երկրի պաշտպանության նախարարությունը:
Զորավարժություններին, որոնք կանցնեն ՊՆ ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովի ղեկավարությամբ, կմասնակցի մոտ 20.000 զինծառայող, ավելի քան 200 միավոր տանկ և այլ զրահատեխնիկա, տարբեր տրամաչափի ավելի քան 120 հրթիռահրետանային կայանքներ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և ականանետներ, մինչև 30 միավոր տարբեր նշանակության բանակային և ռազմաճակատային ավիացիա, գրում է Trend-ը:
«Զորավարժությունների ընթացքում մշակվելու են մի քանի ուղղությամբ հակառակորդի պաշտպանության գծի տանկային ճեղքման, Ղարաբաղի տարածքում Հայաստանի առաջապահ ստորաբաժանումների և զինված խմբավորումների ջախջախման, ինչպես նաև ավիացիոն հարվածների և հրթիռահրետանային գնդակոծությունների միջոցով թշնամու տարածքում ռազմական և ռազմավարական օբյեկտների ոչնչացման ճանապարհով գրավյալ տարածքների ազատագրման խնդիրների լուծման գործողություններ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնել է, որ զորավարժություններին մասնակցելու է նորագույն ռազմատեխնիկա և զենք, որոնք հայտնվել են Ադրբեջանի ԶՈւ-ում վերջին 10 տարում:
Սեպտեմբերի 11-14-ը Հայաստանում անկացվել են «Շանթ 2018» հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները, որի ընթացքում պետությունը բերվել էր պայմանական պատերազմական վիճակի:Սցենարով և անակնկալ իրավիճակներով փորձարկվել են բոլոր պետական կառույցների ունակություններն ու հմտությունները:
Զորավարժությունը նպատակաուղղված էր պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության և ագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական և ռազմական կառավարման մարմինների զորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության և գործողությունների ներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը:

14 Сентябрь 2018 - 09:10 AMT
В Азербайджане с 17 по 22 сентября пройдут широкомасштабные оперативно-тактические учения с привлечением различных видов, родов и специальных войск, объединений и соединений азербайджанской армии. Об этом сообщает министерство обороны Азербайджана.
К учениям, которые пройдут под руководством министра обороны генерал-полковника Закира Гасанова будут привлечены свыше 20 000 военнослужащих личного состава, свыше 200 единиц танков и другой бронетехники, свыше 120 ракетно-артиллерийских установок разного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, до 30 единиц армейской и фронтовой авиации различного назначения, пишет Trend.
«В ходе учений будут отработаны вопросы танкового прорыва эшелонированной обороны противника на нескольких направлениях, разгрома военных группировок и передовых подразделений Армении на территории Карабаха, а также будут выполнены задачи по освобождению оккупированных территорий путем уничтожения военных и стратегических объектов, расположенных на территории врага нанесением ему ракетно-артиллерийских и авиационных ударов»,- говорится в сообщении.
Минобороны отмечает, что в ходе учений будут использованы новейшая военная техника и оружие, которые были приняты на вооружение ВС Азербайджана за последние десять лет.
На всей территории Армении 11 сентября стартовали командно-штабные учения «Шант-2018», которые продлятся до 14 сентября. Республика приведена в условное военное положение. Общегосударственные учения носят плановый характер и направлены на подготовку государства к обороне, мобилизационную подготовку органов государственного и военного управления во время отпора агрессии, проверку возможности приведения к высокой степени готовности.
В рамках командно-штабных учений «Шант-2018» 12 сентября в Национальном собрании Армении было принято решение об объявлении войны Азербайджану.