ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնել է չինացի գործարար, Alibaba կորպորացիայի ղեկավար Ջեկ Մային, որ մտադիր չէ թոշակի անցնել: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի «Մոսկվա.Կրեմլ.Պուտին» ծրագրին տված հարցազրույցում:
Պատմելով Արևելյան տնտեսական համաժողովի շրջանակում գործարարների հետ Պուտինի հանդիպման մասին՝ Պեսկովը նշել է, որ Պուտինը հետաքրքրվել է, թե իրոք չինացի գործարարը մտադիր է թոշակի անցնել: «Ամբողջ աշխարհն էր քննարկում այն նորությունը, թե Ման մտադիր է թոշակի գնալ, և, Պուտինը, դիմելով նրան որպես երիտասարդի, հարցրել է. «Ինչո՞ւ եք ուզում թոշակի անցնել, ինչպե՞ս կարող եք ձեր այդ էներգիան ունենալով»: Դա ասում է նախագահը, որն արդեն 65 տարեկան է: Սակայն, Պուտինն ասել է Մային. «Ես նման մտադրություն չունեմ»,-հավելել է Պեսկովը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
ՌԴ նախագահի հանդիպումը ՌԴ և արտասահմանյան գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 11-ին Արևելյան տնտեսական համաժողովի շրջանակում: The New York Times-ը հայտնել էր, որ Ման թոշակի է անցնում սեպտեմբերի 10-ից, երբ կլրանա նրա 54 տարին: 2013-ին Ման հեռացավ Alibaba կորպորացիայի գործադիր տնօրենի պաշտոնից, սակայն մինչ օրս մնում էր ընկերության դեմքը: Ակնկալվում է, որ նա լիազորությունները կհանձնի գլխավոև տնօրեն Դենիել Չժանգուին:

17 Сентябрь 2018 - 06:34 AMT
Президент РФ Владимир Путин рассказал китайскому бизнесмену Джеку Ма, главе китайской корпорации Alibaba, что не собирается уходить на пенсию. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков в интервью программе «Москва. Кремль. Путин» на телеканале «Россия 1».
Рассказывая о встрече Путина с предпринимателями в рамках Восточного экономического форума (ВЭФ), Песков отметил, что Путин поинтересовался, действительно ли китайский бизнесмен планирует уйти на пенсию.
«Весь мир обсуждал новость о том, что Джек Ма собрался на пенсию и, конечно, Путин в самом начале, обратившись к Джеку Ма, как к молодому человеку, сказал: «Что же вы на пенсию собираетесь, как же вы так можете, с вашей-то энергией?». Это говорит президент, которому уже 65, но, как он сам сказал Джеку Ма: «Я никуда не собираюсь, и у меня нет таких помыслов»,- рассказал Песков, пипет ТАСС.
Встреча президента РФ с представителями российских и зарубежных деловых кругов состоялась 11 сентября в рамках ВЭФ.
Ранее газета The New York Times сообщала, что Джек Ма уходит на пенсию с 10 сентября, в день своего 54-летия. В 2013 году Ма оставил пост исполнительного директора Alibaba, но до сих пор оставался ее лицом. Ожидается, что все его полномочия перейдут к действующему генеральному директору Дэниэлу Чжангу.