Ռուսաստանի ՊՆ-ն Իսրայելին է մեղադրում Սիրիայում ռուսական ինքնաթիռի խոցման մեջ: ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել է, որ ռուսական Իլ-20-ը խոցվել է Սիրիայի ՀՕՊ Ս-200-ից, սակայն ինքնաիթռը հարվածի տակ է հայտնվել Իսրայելի օդուժի գործողությունների պատճառով:
Ռուսական Իլ-20 ինքնաթիռը սեպտեմբերի 17-ի լույս 18-ի գիշերն անհետացել է Միջերկրական ծովում՝ Սիրիայի ափից ոչ հեռու։
«Իսրայելի օդաչուները, փորձելով թաքնվել ռուսական ինքնաթիռի ետևում, այն դրել են Սիրիայի ՀՕՊ հարվածի տակ: Արդյունքում Իլ-20-ը խոցվել է Ս-200 համակարգի հրթիռռվ»,-ասել է նա, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Ըստ նրա, սեպտեմբերի 17-ին 22:00-ին Իսրայելի օդուժի 4 F-16-ները կառավարվող ավիացիոն ռումբերով հարվածել են սիրիական օբյեկտներին Լաթաքիա քաղաքի շրջանում:
«Իսրայելյան ինքնաթիռները միտումնավոր վտանգավոր իրավիճակ են ստեղծել նավերի և ինքնաթիռների համար: Ռմբակոծությունն իրականացվել է ֆրանսիական «Օվերն» նավից ոչ հեռու՝ ՌԴ Իլ-20 վայրէջքի գնացող ինքնաթիռի անմիջական հարևանությամբ»,-ասել է նա:
ՌԴ ՊՆ-ն նշել է, որ Իսրայելը չի զգուշացրել ՌԴ-ին Սիրիային հարվածելու մտադրությունների մասին:
Կոնաշենկովը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն իրեն պատասխան գործողությունների իրավունք է վերապահում:
«Իսրայելի սադրիչ գործողությունները գնահատում ենք որպես թշնամական: Իսրայելի զինվորականների անպատասխանատու գործողությունների հետևանքով 15 ռուս զինծառայող է զոհվել»,-ասել է նա:
Մինչդեռ ԱՄՆ-ն Սիրիային է վերագրում ռուսական ինքնաթիռի խոցման մեղքը: CNN-ի զրուցակիցը ԱՄՆ պաշտոնյաների թվից, իր աղբյուրների վրա հղումով, պնդում է, որ ինքնաթիռը խոցել են սիրկական ՀՕՊ ուժերը : Ըստ նրա, սիրիացիները փորձել են կասեցնել Իսրայելի օդուժի գրոհը Լաթաքիայի ուղղությամբ և պատահաբար խոցել են ռուսական ինքնաթիռը:

Российский самолет Ил-20 был сбит С-200 ПВО Сирии, но его подставили под удар самолеты Израиля. Об этом заявил 18 сентября официальный представитель Минобороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков.
«Прикрываясь российским самолетом, израильские летчики подставили его под огонь средств ПВО Сирии. В результате Ил-20, у которого эффективная отражающая поверхность на порядок больше чем у F-16, был сбит ракетой комплекса С-200», – сказал он, пишет «Интерфакс».
По его словам, 17 сентября около 22:00 часов четыре F-16 военно-воздушных сил Израиля нанесли удар управляемыми авиационными бомбами по сирийским объектам в районе города Латакия.
«Израильские самолеты преднамеренно создали опасную ситуацию для надводных кораблей и воздушных судов, находящихся в этом районе. Бомбометание выполнялось недалеко от места нахождения французского фрегата «Оверн» (Auvergne) и в непосредственной близости от заходившего на посадку самолета Ил-20 ВКС России», – сообщил он.
Как отметили в министерстве, израильская сторона не предупреждала Россию о готовящихся ударах по Сирии.
«Мы оставляем за собой право на адекватные ответные действия», – заявил Конашенков.
«Расцениваем данные провокационные действия Израиля как враждебные. В результате безответственных действий израильских военных погибло 15 российских военнослужащих. Это абсолютно не отвечает духу российско-израильского партнерства», – сказал Конашенков.
Вечером 17 сентября над Средиземным морем возле побережья Сирии пропал российский военный самолет Ил-20. Минобороны заявило, что судьба находившихся на борту военнослужащих неизвестна.
CNN со ссылкой на источник в правительстве США сообщило, что самолет могли случайно сбить сирийские ПВО, которые отражали атаки израильской армии.