Մեքսիկայի նորընտիր նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը հայտարարել է իր երկրի սնանկության մասին:
«Հնարավոր է, սնանկացման իրավիճակի պատճառով, որն առկա է երկրում, մենք չկարողանանք կատարել այն ամենը, ինչի մասին խնդրում է երկիրը, բայց պարզ է, որ, այո, մենք կարող ենք կատարել այն ամենն, ինչ խոստացել ենք ընտրարշավի ժամանակ»,-ասել է Օբրադորը կողմնակիցների հետ հանդիպմանը Նայարիտ նահանգում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Օբրադորն այլ կերպ էր արտահայտվում՝ նա խոստովանում էր խնդիրները, որ կան տնտեսության ոլորտում, սակայն նշում էր մակրոտնտեսական կայունությունն ու քաղաքական ճգնաժամի բացակայությունը:
Իր ընտրարշավի ժամանակ ապագա նախագահը, որը ստանձնելու է պաշտոնը դեկտեմբերի 1-ին, խոստացել է կտրուկ ավելացնել թոշակների և երիտասարդների համար նախատեսված սոցիալական ծախսերը, կրճատել պաշտոնյաների վրա ծախսվող գումարները, վերլուծել էներգետիկ բարեփոխումների ընթացքն ու կնքված պայմանագրերը, ինչպես նաև երաշխավորել է, որ բենզինի և էլեկտրականության գները չեն բարձրանա:

Избранный президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор заявил о банкротстве страны.
«Возможно, что из-за ситуации банкротства, в которой находится страна, мы не сможем выполнить все, о чем она просит, но ясно, что да, мы сможем выполнить все, что обещали во время кампании», – заявил Обрадор на встрече со своими сторонниками в штате Наярит, пишет РИА Новости.
Ранее в сентябре Обрадор говорил иначе: он признавал проблемы, существующие в экономике, но при этом отмечал макроэкономическую стабильность и отсутствие политического кризиса.
В ходе своей кампании будущий президент, вступающий в должность 1 декабря, обещал резко увеличить социальные расходы на пенсии и молодежь, сократить расходы на содержание чиновников, внимательно проанализировать ход энергетической реформы и заключенных в ее рамках контрактов, а также гарантировал не повышать цены на бензин и электричество.