Հայտնի ֆրանսիացի դերասան Ժերար Դեպարդյեն հայտարարել է, որ ցանկանում է Թուրքիայի քաղաքացիություն ստանալ: Նշվում է, որ այդ հայտարարությունը դերասանն արել է Փհենյանում:
«Ես մտադիր եմ հոկտեմբերին Թուրքիա այցելել և խոսել Էրդողնաի հետ»,-ասել է Դեպարդյեն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Aydinlik թեթրի վրա հղումով:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Ֆրանս Պրես գործակալությունը, լրագրողները տեսել էին Դեպարդյեին հյուսիսկորեական մայրաքաղաքի հյուրանոցներից մեկի բարում: Փհենյանում հիմա պատրաստվում են տոնել ՀԿԺՀ հիմնադրման 70-ամյակը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 2013-ի հունվարի 1-ին հրամանագիր է ստորագրել Դեպարդյեին ՌԴ քաղաքացիություն շնորհելու մասին: Դրանից հետո, Ռուսաստանից դուրս մշտապես բնակվող դերասանը գրանցում է ստացել Սարանսկում: Դեպարդյեն պահպանել է նաև Ֆրանսիայի քաղաքացիությունը:

18 Сентябрь 2018 - 10:42 AMT
Актер Жерар Депардье заявил, что хочет получить гражданство Турции. Сообщается, что это заявление он сделал в Пхеньяне.
«Я намерен посетить Турцию в октябре и поговорить с (президентом Турции Реджепом Тайипом) Эрдоганом», — отметил Депардье, пишет РИА Новости со ссылкой на газету Aydinlik.
Как ранее сообщило агентство Франс Пресс, журналисты увидели Депардье в баре одного из отелей северокорейской столицы. Сейчас в Пхеньяне готовятся к празднованию 70-летней годовщины основания КНДР.
Президент России Владимир Путин 1 января 2013 года подписал указ о предоставлении Депардье российского гражданства. Вскоре после этого актер, постоянно проживающий за пределами России, получил прописку в Саранске. Депардье сохранил и французское гражданство.