Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը դեսպանության Ռազմական համագործակցության գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ միասին այցելել է Ծիածան և Ամբերդ համայնքների դպրոցներ՝ նվիրաբերելով ընդհանուր առմամբ 80,000 դոլար արժողությամբ նոր դպրոցական գույք, ուսումնական պարագաներ, կահույք, մարզասարքեր և խոհանոցային սարքավորումներ:
Այս դպրոցներն ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի հավելյալ գույքի ծրագրի շահառու էին ընտրվել 2015թ. դեսպան Միլսի այցելությունից հետո, երբ նա առիթ էր ունեցել անձամբ տեսնել, թե ինչպես է իրականացվում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային կազմակերպության հիմնական դպրոցի երեխաների դպրոցական սննդի ապահովման ծրագիրը:
«Այս դպրոցներ մոտ երեք տարի առաջ կատարած իմ այցից հետո ուրախ եմ կրկին այստեղ լինել և ուրախ եմ, որ կարողացա կատարել դեռևս այն ժամանակ տված իմ խոստումը: Այժմ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային կազմակերպության հետ աշխաատանքում դուք արդեն ունեք անհրաժեշտ գույք ու սարքավորումներ, որպեսզի ձեր համայնքների մոտ 300 դպրոցականապահովվի տաք կերակրով և ունենան ուսման համար անհրաժեշտ միջոցներ», – ասել է դեսպան Միլսը՝ խոսքն ուղղելով համայնքների բնակիչներին, դպրոցների անձնակազմին և աշակերտներին, հայտնում է դեսպանատան մամուլի ծառայությունը:
ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի հավելյալ գույքի ծրագիրն Ամբերդ և Ծիածան համայնքներում նպատակ ունի աջակցել դպրոցներին՝ ապահովելով նոր գույք և սարքավորումներ, ինչպես նաև փոխլրացնել այլ կազմակերպությունների, այս պարագայում՝ ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային կազմակերպության կողմից իրականացվող ծրագրերը:
Ծիածանի դպրոցում ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային կազմակերպության օժանդակությամբ դպրոցական սննդի ծրագիրը մեկնարկել էր 2015թ. սեպտեմբերից և դպրոցի 300 աշակերտների կեսն այս ծրագրով ստանում էին տաք կերակուր: Ամբերդում դպրոցական սննդի ծրագիրը մեկ տարի շուտ էր մեկնարկել և սնունդ տրամադրվում էր դպրոցի 244 աշակերտներից շուրջ 120-ին: Դպրոցական սննդի ծրագիրը սոցիալական ուղղվածության ծրագիր է, որը միտված է կայուն սննդի ապահովմանը դպրոցներում, ինչը թույլ է տալիս երեխաներին առավել կենտրոնանալ ուսմանը և դասերին:

U.S. Ambassador to Armenia Richard M. Mills, Jr., along with representatives from the U.S. Embassy’s Office of Defense Cooperation, visited the schools of the Armenian villages of Tsiatsan and Amberd to donate $80,000 worth of new school equipment, training aids, furniture, sports equipment, and kitchen appliances, the Embassy said in a press release.
These schools were chosen to receive the donation, provided by the U.S. Department of Defense’s Excess Property program, after Ambassador Mills’ 2015 visit to the region, where he saw first-hand the efforts of the United Nations World Food Program to provide hot meals for primary school students.
“It is very special for me to be back here nearly three years after my first visit to these schools, and I am delighted to deliver on the promises I made to you back then,” Ambassador Mills said to an audience of local leaders, school staff and students.
“By working with the UN Food Program, you will now have the equipment you need to provide hot meals and educational support to nearly 300 children in your communities.”
The goal of the U.S. Department of Defense’s Excess Property program at the Tsiatsan and Amberd Schools is to support the schools by providing new furniture and equipment and to supplement programs implemented by other donors, including the UN World Food Program.
The Tsiatsan School, with World Food Program support, began providing hot meals to students in September 2015. Half of the 300 students at the Tsiatsan School receive hot meals through this program. The feeding program at the Amberd School began even earlier, in 2014. Around 120 out of a total of 244 primary grade students benefit from this program. The school feeding program was implemented as a social safety net to provide nutrition and sustenance for children to enable them to focus on their studies.