Սեպտեմբերի 18-ին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագիրը և դրա գործընկեր 12 համայնքըՙ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության հետ գործակցությամբՙ նշել են Ջրի մոնիտորինգի համաշխարհային օրը։
ԱՄՆ ՄԶԳ առաքելության ղեկավար Դեբորա Գրիսերն ընդգծել է. «Մենք հպարտ ենք, որ «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագիրն իր նպաստն է բերում՝ զարգացնելով Արարատյան դաշտի երիտասարդների կարողությունները՝ իրազեկելով նրանց ջրային ռեսուրսների օգտագործման ոլորտում իրենց իրավունքների մասին և սովորեցնելով ջրային ռեսուրսների մոնիտորինգ իրականացնել իրենց համայնքներում։ Մենք լավատես ենք, որ այս ջանքերը նպաստելու են վարքագծի դրական փոփոխությանը, որն օրինակ է ծառայելու Հայաստանի մյուս համայնքների համար։ ԱՄՆ կառավարությունը հպարտ է հայ գործընկերների հետ ջրային ռեսուրսների ոլորտում իր շարունակական համագործակցությամբ, և մեր շարունակական համագործակցությունը վկայում է մեր երկու երկրների միջև սերտ գործընկերության մասին, որը հիմնված է ջրային թանկարժեք ռեսուրսների պաշտպանությանն ուղղված մեր ընդհանուր նպատակին»։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Արարատի մարզպետի տեղակալը, Վեդի համայնքի ղեկավարը և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության ու «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագրի ներկայացուցիչները։
Իր ելույթում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Քրիստոֆ Սփեքը նշել է. «Որպես պատասխանատու բիզնես մշտապես ուշադրություն ենք դարձնում շրջակա միջավայրի պահպանմանը։ Հպարտությամբ կարող եմ նշել, որ մեր ընկերությունում կիրառվող մի շարք տեխնիկական լուծումների շնորհիվ հնարավոր է դարձել էապես նվազեցնել մեր արտադրության ընթացքում օգտագործվող ջրի ծավալները։ Մոնիտորինգն էական դեր է խաղում ջրի կառավարման մեր գործընթացում, քանի որ թույլ է տալիս անընդհատ հետևել մեր գործողություններին և համապատասխան կարգավորումներ իրականացնել: Կարծում եմ՝ շատ կարևոր է ապահովել, որպեսզի համայնքների բնակիչներն ու ընկերությունները ունենան համապատասխան հմտություններ և միջոցներ՝ մոնիտորինգի ենթարկելու այն ջուրը, որն օգտագործում են»։
Միջոցառման ընթացքում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության Կայունության տնօրեն Վահան Ստեփանյանը ներկայացրեց գործարանում կիրառվող ջրի մոնիտորինգի համակարգը և տեխնիկական լուծումները։ Արտադրական գծերում ջրախնայող տեխնոլոգիաների կիրառման և գործարանի՝ ջուր սպառող հատվածների մշտական մոնիտորինգի շնորհիվ՝ ընկերությունը կարողացել է բարելավել ջրօգտագործման արդյունավետությունը՝ վերջին տարիներին ջրի սպառումը կրճատելով ավելի քան 20 տոկոսով։
Ավելի վաղ «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագրի շրջանակում կազմակերպվել են մի շարք վերապատրաստման դասընթացներ և ուսումնական այցեր Արարատյան դաշտի բնակիչների և երիտասարդների համար, որոնց ընթացքում մասնակիցներին սովորեցրել են, թե ինչպես իրականացնել ջրի մոնիտորինգ և ստուգել ջրի որակը՝ կիրառելով ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագրին տրամադրված՝ ջրի փորձաքննության սարքավորումները։ Արարատյան դաշտի մի քանի համայնքներում ջրի որակի մոնիտորինգի արդյունքները ներկայացվեցին միջոցառման ընթացքում, և ջրի մոնիտորինգի արդյունքում ձեռքբերված տվյալները վերբեռնվեցին Ջրի մոնիտորինգի համաշխարհային օրվա հատուկ հարթակում, որտեղ դրանց կարող է ծանոթանալ 1,5 միլիոն մարդ՝ 146 երկրից ամբողջ աշխարհում, ում համար այն հասանելի է։ Տեղական մակարդակում ջրի որակը ստուգելը, միջազգային մակարդակով տվյալները հանրայնացնելը և ջրային ռեսուրսների պահպանության ուղղությամբ գործողություններ ձեռնարկելը հնարավորություն ընձեռեց «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագրի գործընկեր 12 համայնքին տեղեկանալ այն մասին, որ համայնքները կարող են իրականացնել իրենց սեփական ջրային ռեսուրսների մոնիտորինգ և գնահատում՝ այդպիսով նպաստելով իրենց հայմանքներում առողջությանն ու կայունությանը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել գործընկեր համայնքների մանկավարժները, երիտասարդները, ՏԻՄ-երը, «Քաղաքացի լրագրողներ» խմբի և համայնքների ակտիվ ներկայացուցիչները, Արարատյան ջրավազանային տարածքային կառավարման բաժնի, «Շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի, ՀՀ ԷԵԲՊՆ Ջրային կոմիտեի ներկայացուցիչները։ Միջոցառումն իրականացվում էր 2018-ի մարտին մեկնարկած՝ «Ջուրը կյանք է, ամեն կաթիլը թանկ է» հանրային իրազեկման միջոցառումների շարքի շրջանակում, որը նախաձեռնել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագիրը՝ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության հետ գործակցությամբ։
«Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագրի նպատակն է խթանել Արարատյան դաշտի ջրային ռեսուրսների պատասխանատու կառավարումն ու օգտագործումը` հանրային մասնակցության և իրազեկման միջոցով, ինչպես նաև խթանել վարքագծի փոփոխությունները՝ ստորգետնյա ջրերի արդյունահանման կրճատումը ապահովելու համար:
Ծրագիրն իրականացվում է «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամի, «Ազգային ջրային համագործակցություն» ՀԿ-ի և ԵՊՀ Էկոլոգիական իրավունքի գիտաուսումնական կենտրոնի կողմից:

On September 18, the USAID-funded Participatory Utilization and Resource Efficiency of Water (PURE Water) project, and 12 project partner communities, in collaboration with Coca-Cola Hellenic Armenia celebrated the World Water Monitoring Day. The event that took place in Vedi community sought to increase public awareness on efficient water management of groundwater resources in the Ararat Valley through highlighting the importance of actions taken by community residents to monitor and protect their own water resources.
The USAID Mission Director, the Ararat City Deputy Mayor, the head of Vedi community and representatives of Coca-Cola Hellenic Armenia and PURE Water project attended the event.
USAID’s Mission Director Deborah Grieser said: “We are proud of PURE Water’s contribution to the empowerment of the youth of Ararat Valley to monitor water resources in their communities and learn about their water rights. We are optimistic that this effort will create a positive behavior change that will be a model for other communities around Armenia to follow. The United States Government is proud of this ongoing collaboration with our Armenian partners in the water sector, and our ongoing collaboration exemplifies the deep partnership between our two countries that is based on shared values towards protecting valuable water resource.”
Christoph Speck, the General Manager of Coca-Cola Hellenic Armenia, emphasized in his speech: “As a responsible business we have always highlighted the importance of environmental protection. I am proud that a number of technical solutions we have employed in our company have made it possible to significantly reduce the amount of water used in our production. Monitoring plays crucial role in our water stewardship process, as it allows to keep track of our actions and tune them in the right direction. I think it is important to make sure that people and businesses possess skills and appropriate tools to monitor the water they use.”
During the event Vahan Stepanyan, Coca-Cola Hellenic Armenia’s Sustainability Manager, presented the water stewardship system and technical solutions used in the plant. By introducing water-saving technologies in production lines and keeping all water-consuming sections of the factory under constant monitoring, the company has managed to improve its water-use efficiency, reducing consumption by 20% over the past few years.
Earlier, PURE Water Project organized a series of training and study tours for Ararat Valley residents and youth, where participants were taught how to monitor and evaluate water quality using water testing equipment provided by the USAID funded PURE Water project. The results of the water quality monitoring in several Ararat Valley communities were presented during the event, and data from water monitoring exercises were uploaded to the World Water Monitoring Day portal, where it could be viewed by 1.5 million people from 146 countries around the globe who have access to the portal. Testing water quality locally, sharing data internationally, and taking action to protect water resources allowed residents of PURE Water’s 12 partner communities to increase awareness to the communities’ ability to monitor and evaluate their own water resources, thus contributing to the health and sustainability of their communities.
Participants of the event included teachers from partner communities, youth, local government representatives of PURE’s partner communities, representatives of Civic Journalists and Active Community Citizens groups. Also attending the event were representatives of the Ararat water basin management division, and representatives of Environmental Impact Monitoring Center SNCO, the Armenian Environmental Protection and Mining Inspection Body and the Water Committee of RA MEINR.
The public event was organized as part of the series “Water is Precious: Every Drop is Special” launched by PURE-Water project in March 2018 in cooperation with Coca-Cola Hellenic Armenia.
The goal of the PURE Water project is to increase water productivity, efficiency and quality in the Ararat Valley mainly through citizen participation, as well as a foster behavioral change to reduce the rate of groundwater extraction in the Ararat Valley.
The PURE Water Project is implemented by the Urban Foundation for Sustainable Development (UFSD), jointly with the Country Water Partnership (CWP) and Yerevan State University's Ecological Law Resource Center (ELRC).