Սեպտեմբերի 23-ին Երևանի բնակիչներն ընտրում են քաղաքի ավագանին։
Ընտրություններն առաջին խոշոր կամարտահայտությունն են լինելու ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած «թավշյա հեղափոխությունից» ու երկրում կայացած իշխանափոխությունից հետո։
Նախկին քաղաքապետ, ՀՀԿ-ական Տարոն Մարգարյանն, ով ընտրվել էր 2017 թ․ մայիսի ընտրությունների արդյունքներով, հրաժարական էր ներկայացրել հուկիսի 9-ին, ինչից հետո ավագանին սահմանված կարգով չէր հավաքվել նոր քաղաքապետ ընտրելու։
Ընտրություններին մասնակցում է 12 ուժ՝ 4 դաշինք և 8 կուսակցություն։ Դրանք են ԲՀԿ-ն, «Երևանի հանրությունը», «Երևանցիներ» դաշինքը, «Երկիր Ծիրանին», «Ժառանգությունը», «Ժողովրդավարական ուղի» կուսակցությունը, «Իմ քայլը» դաշինքը, «Լույս» դաշինքը, ՀՅԴ-ն, «Հայք հայկազուններ» կուսակցությունը, «Ռեֆորմիստները» և ՕԵԿ-ը:

23 Сентябрь 2018 - 04:05 AMT
Выборы – первое крупное электоральное событие после революции в апреле-мае, приведшей к отставке премьер-министра Сержа Саргсяна и падению власти Республиканской партии. Представитель РПА Тарон Маргарян ушел в отставку 9 июля.
Избирательные участки открыты с 8:00 до 20:00. Как сообщила полиция РА, в списки избирателей включены 848.343 жителя столицы.
В выборах участвуют 12 политических сил – 4 блока, 8 партий: «Мой шаг», «Луйс», «Ереванская общественность», «Ереванцы», «Процветающая Армения», «Еркир Цирани», «Наследие», «Демократический путь», АРФ «Дашнакцутюн», «Айк», «Реформисты», «Оринац Еркир».