ԱՄՆ-ն հերքում է Իրանում զորահանդեսի ժամանակ տեղի ունեցած ահաբեկչությանը մեղսակից լինելու մեղադրանքը: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկկի Հեյլին՝ հավելելով, որ ահաբեկչության մեղավորներին գտնելու համար Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին «լավ կլինի հայելու մեջ նայի»:
Ահաբեկչությունը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 22-ին, երբ անհայտ գրոհայինները մոտ 10 րոպե կրակել են հավաքված մարդկանց վրա Իրանի հարավային Ահվազ քաղաքում զորահանդեսի ժամանակ: Գրոհայինները ռազմական համազգեստով են եղել: Առնվազն 24 մարդ է զոհվել, վիրավորների թիվը հասնում է մի քանի տասնյակի:
Թեհրանը Վաշինգտոնին է մեղադրում ահաբեկչությանը մեղսակից լինելու մեջ:
«Ռոուհանին թող իր տարածաշրջանում առկա խնդիրներին նայի, հասկանալու համար կատարվածի պատճառները: Ռոուհանին կարող է որքան ասես մեզ մեղադրել, սակայն պետք է հայելու մեջ նայի»,-ասել է Հեյլին CNN-ի եթերում, գրում է «Վեդոմոստին»:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն դատապարտում է ցանկացած ահաբեկչական գրոհ, որտեղ էլ այն կատարված լինի: Հեյլին հավելել է, որ ԱՄՆ-ն չի ձգտում փոխել ռեժիմն Իրանում, կամ որևէ այլ տեղ:
Ահվազում ահաբեկչության պատասխանատվությունը ստանձնել է «Ահվազի հայրենասիրական արաբական ժողովրդավարական շարժումը», որը կապեր ունի Սաուդյան Արաբիայի հետ:Ավելի ուշ կատարվածի համար պատասխանատվությունը ստանձնեց «Իսլամական պետությունը»: Այդ մասին հայտնել է Reuters-ը Amaq գործակալության վրա հղումով: Իրանի իշխանությունները հերքում են ԻՊ մասնակցությունն ահաբեկչությանը: Թեհրանը մեղադրում է «ահաբեկչության տարածաշրջանային հովանավորներին ու նրանց ամերիկացի հրահանգիչներին»: Այդ մասին հայտարարել է երկրի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը,

24 Сентябрь 2018 - 07:29 AMT
Чтобы найти виновных в теракте на военном параде в иранском городе Ахваз, президенту Ирана Хасану Роухани «нужно посмотреться в зеркало». Об этом заявила постпред США при ООН Никки Хейли. Так она отреагировала на заявления Тегерана, который обвинил Вашингтон в причастности к теракту.
«Роухани нужно посмотреть на проблемы в его собственном регионе, чтобы понять причины произошедшего. Роухани может обвинять нас сколько угодно, но ему нужно посмотреться в зеркало», — сказала Хейли в эфире CNN, пишут «Ведомости».
Она подчеркнула, что США осуждают любые террористические атаки, где бы они ни происходили. Хейли добавила, что США не стремятся к смене режима в Иране и где бы то ни было еще.
Теракт на военном параде в Ахвазе произошел 22 сентября, неизвестные боевики несколько минут стреляли по людям. В результате погибло около 30 человек, еще несколько десятков пострадали. Ответственность за произошедшее на себя взяли сразу две группировки — «Исламское государство» и связанное с Саудовской Аравией «Патриотическое арабское демократическое движение в Ахвазе».
Однако власти Ирана отвергли причастность ИГ к теракту и возложили ответственность за произошедшее на «региональных спонсоров терроризма и их американских инструкторов». Как заявил министр иностранных дел страны Мохаммад Джавад Зариф, теракт совершили боевики, которых наняли, обучили, вооружили и профинансировали «иностранные режимы».