ՌԴ Պետդումայի քննարկմանը օրինագիծ է ներկայացված, որն արգելում է վարորդ աշխատել այլ երկրի, այդ թվում ՀՀ վարորդական իրավունքով:
«Անվտանգ ճանապարհային երթևեկության մասին» գործող օրենքում ևս կա նման դրույթ, սակայն, բացառություն է արված ԵՏՄ անդամ երկրների՝ ՀՀ, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի քաղաքացիների, ինչպես նաև այն երկրների համար, որտեղ պաշտոնական լեզուն ռուսերենն է (Հարավային Օսիա):
Օրինագծի հեղինակն է սենատոր Ախմատ Սալպագարովը Կարաչաեվո-Չերկեսիայից: Նա նշել է, որ օտարերկրացի վարորդների մասնակցությամբ ՃՏՊ-ների քանակն աճել է: Իսկ քանի որ նրանց թիվը շատ է տաքսի ծառայություններում, դա անդրադառնում է ամբողջ ոլորտի հեղինակության վրա, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Ըստ ՌԴ ՆԳՆ տվյալների, 2018-ի առաջին 6 ամսում օտարերկրյա վարորդների մասնակցությամբ 2 395 վթար է գրանցվել, զոհվել է 246 մարդ: Ընդհանուր առմամբ այդ ժամանակահատվածում ՌԴ-ում 60.000 ՃՏՊ է եղել: Այսինքն օտարերկրացիների մասնակցությամբ վթարների քանակը հասնում է 3 տոկոսի, ինչը մեծ թիվ չէ, սակայն այլ տվայլներ են առանձին Մոսկվայի շրջանում և Պետերբուրգում, որտեղ դրանց քանակն արդեն հասնում է 14 և 12 տոկոսի համապատասխանաբար:
2017-ի հունիսի 1-ից ՌԴ-ում արգելվել է որպես վարորդ աշխատանքի ընդունել այն ներգաղթյալներին, որոնք չունեն ՌԴ վարորդական իրավունք, բացառությամբ ԵՏՄ երկրներից եկածների: Որպես վարորդ աշխատող օտարերկրացիները պետք է ռուսական նմուշի վարորդական իրավունք ունենան, որի բացակայության դեպքում օրինախախտները կտուգանվեն 50.000 ռուբլիով:
«Օրենքում փոփոխություններ անելու անհրաժեշռությունն առաջացավ 2013 թվականին Պոդոլսկում Հայաստանցի վարորդ Հրաչյա Հարությունյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած խոշոր ավտովթարից հետո, որի ընթացքում զոհվեց 18 մարդ, ևս 40-ը՝ վիրավորվեց»-գրում է կայքը:

В Госдуму РФ внесли законопроект, который запрещает работать водителем человеку с иностранными правами, в том числе и армянскими.
В нынешнем в законе «о безопасном дорожном движении» тоже есть такой пункт. Однако сделаны исключения для граждан Евразийского экономического союза (Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии), а также стран, где русский язык признан официальным (Южной Осетии).
Автор законопроекта – сенатор из Карачаево-Черкессии Ахмат Салпагаров. Он отметил, что количество аварий с участием водителей-иностранцев в стране растет. А поскольку они массово устраиваются в сервисы такси – это подрывает авторитет всей отрасли, пишет «Комсомольская правда».
По данным МВД, на первые 6 месяцев 2018 года аварии с водителями-иностранцами оформлялись 2 395 раз. В них погибли 246 человек. Всего в России произошло за это время 69 тысяч ДТП. В масштабах страны, вроде, автокатастроф с иностранцами за рулем не много – около 3%. Но в отдельных регионах доля намного выше. В Москве, например, произошло 1022 подобных ДТП. А это 21% от всех аварий с пострадавшими в столице. В Московской области и Петербурге при участии таких водителей произошло 437 и 451 ДТП. Это 14% и 12% от общего числа аварий.