Բելառուսից Ադրբեջան է հասել համազարկային կրակի «Պոլոնեզ» ռեակտիվ համակարգերի նոր խմբաքանակը: Այդ մասին սեպտեմբերի 27-ին հայտարարել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը:
«Ըստ Ադրբեջանի և Բելառուսի միջև գործող միջկառավարական համաձայնագրի, 301 միլիմետրանոց օպերատիվ-մարտավարական համակարգերի հերթական խմբաքանակը բերվել է Ադրբեջան»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Հունիսին Ադրբեջանում, հրթիռային զորքերի նորաբաց զորամասում, ուր այցելել էր նախագահ Իլհամ Ալիևը, ցուցադրվել էին «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ հրթիռային համակարգերը և Իսրայելի արտադրության LORA օպերատիվ մարտավարական հրթիռային համալիրները՝ կոշտ վառելիքով գործող բալիստիկ հրթիռով: Դրանք երևում են զորամասի բացման լուսանկարներում, որոնք հրապարակվել էին Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքում:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ բոլոր քաղաքացիները դժգոհ են այն հանգամանքից, որ Բելառուսը զենք է վաճառում Ադրբեջանին:«Մտահոգություններ կան կապված այն հանգամանքի հետ, որ Բելառուս զենք ու զինտեխնիկա է վաճառում Ադրբեջանին: Դա մեծ խնդիր է մեր հարաբերությունների համար: Ես այդ մասին խոսել եմ նախագահ Լուկաշենկոյի հետ: Գիտեք նաև, որ այդ խնդիրն էլ ավելի է սրվում, քանի որ ՀՀ-ն և Բելառուսը ՀԱՊԿ անդամ են, ռազմաքաղաքական գործընկերներ»,-ասել է նա,

A new batch of Polonez multiple launch rocket systems has been delivered to Azerbaijan from Belarus, Azerbaijan's Ministry of Defense revealed on Thursday, September 27.
"Under an intergovernmental agreement between Azerbaijan and Belarus, another batch of Polonez 301-mm operational-tactical missile systems has been delivered to Azerbaijan," the Ministry said.
At the opening of a military unit of missile forces back in June, Azerbaijan demonstrated Polonaise Belarusian multiple launch rocket systems and Israeli-made LORA Short-Range Ballistic Missiles.
Photos from the event show Azerbaijani President Ilham Aliyev, accompanied by Defense Minister, Colonel-General Zakir Hasanov, passing by a number of Polonaise complexes.
Experts believe that the purchase can be regarded as a response to the acquisition of Iskander systems by Armenia.
Armenia first received Iskander short-range ballistic missile systems in 2016 which were for the first time showcased at a parade marking the 25th anniversary of the country's independence.