Մակեդոնիայի վերանվանման հարցը կլուծվի խորհրդարանում: Խորհրդարանականները կհաստատեն իրենց հստակ համաձայնությունը վերանվանմանը: Այդ մասին հայտարարել է Մակեդոնիայի վարչապետ Զորան Զաևը:
Վերանվանման որոշում ընդունելու համար հարկավոր են խորհրդարանի պատգամավորների երկու երրորդի ձայները, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ Մակեդոնիայում երկրի վերանվանման վերաբերյալ հանրաքվե է անցկացվել, որին մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցողների 35 տոկոսը: Ըստ ԿԸՀ-ի, մասնակիցների 91,4 տոկոսը կողմ է արտահայտվել վերանվանմանը, դեմ է՝ 5,7 տոկոսը:
Հանրաքվեում Մակեդոնիայի բնակիչները պետք է պատասխանեին այն հարցին, թե համաձայն են արդյոք, որ հանրապետությունը վերանվանվի Հյուսիսային Մակեդոնիա: Վերանվանումը թույլ կտա երկրին ապագայում անդամակցել ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին:
Ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Յոհաննես Հանը համարել է, որ հանրաքվեի արդյունքները զգալի աջակցություն են Հունաստանի հետ համաձայնությանը:
Հունաստանի ԱԳՆ-ն, իր հերթին, հակասական է համարել հանրաքվեի արդյունքները: Սակայն Հունաստանը հարգում է քվեարկածների որոշումը:
Հունիսի 12-ին Աթենքն ու Սկոպյեն առաջընթաց արձանագրեցին Մակեդոնիայի անվանման շուրջ վիճահարույց հարցում: Հունիսի 12-ին Զաևն ու նրա հույն պաշտոնակից Ալեքսիս Ցիպրասը հեռախոսազրույց են ունեցել: Կողմերը համաձայնության են եկել Մակեդոնիայի Հանրապետության սահմանադրական անվան շուրջ, ինչը թույլ կտա երկրին անդամակցել Եվրամիությանն ու ՆԱՏՕ-ին: Ըստ համաձայնագրի ,Մակեդոնիան կկոչվի Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետություն: Ինքնությունը՝ «մակեդոնացիներ», և լեզուն՝ որպես «մակեդոներեն» կպահպանվեն:

Вопрос о переименовании Македонии будет решаться в парламенте страны. Парламентарии подтвердят ясно выраженное согласие на переименование, заявил премьер-министр Македонии Зоран Заев.
Для принятия решения о переименовании страны необходимы голоса двух третей депутатов парламента, пишет Deutsche Welle.
Ранее в Македонии состоялся референдум о переименовании страны. На участки для голосования пришли около 35 процентов из 1,8 миллиона граждан страны, имеющих право голоса. По данным ЦИК страны, после обработки почти всех бюллетеней, 91,4 процента участников поддержали идею переименования, 5,7 процента высказались против.
Еврокомиссар по вопросам расширения и политике добрососедства Йоханнес Хан назвал результаты завершившегося в Македонии референдума «существенной поддержкой Преспанского соглашения» с Грецией.
В свою очередь, МИД Греции охарактеризовал результаты голосования как «противоречивые». При этом Греция уважает решение проголосовавших, говорится в заявлении ведомства, которое призвало стороны к «здравомыслию», чтобы «сохранить динамику соглашения».
Спор вокруг наименования государства Македония возник в 1991 году после провозглашения независимости этой бывшей югославской республики. Причина конфликта кроется в наличии в составе Греции области Македония.
Афины опасаются, что в случае закрепления названия «Македония» за соседней страной Скопье может предъявить территориальные претензии на греческую область. Из-за этого официальным названием Македонии в ООН с 1993 года является словосочетание «Бывшая югославская республика Македония», а Греция блокирует вступление Скопье в Евросоюз и НАТО.