Անկարայի ավտորիտար քաղաքականության պատճառով Եվրախորհրդարանը չեղարկել է Թուրքիային 70 մլն եվրոյի հատկացումը: Ստրասբուրգում համապատասխան առաջարկի օգտին քվեարկել է 544 պատգամավոր, 28-ը դեմ է եղել, ևս 74-ը՝ ձեռնպահ:
Անկարայի համար նախատեսված գումարն ամրագրված էր ԵՄ բյուջեում որպես օգնություն Թուրքիային՝ այդ երկրում բարեփոխումներին նպաստելու համար: Նման օգնության տրամադրումը կախված է որոշ պայմաններ կատարելու հետ՝ իրավական պետության կայացման զգալի առաջընթաց, առաջընթաց ԶԼՄ-ների ազատության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ապրիլին Եվրահանձնաժողովը եկավ այն եզրակացության, որ Թուրքիան այդ ոլորտներում «զգալիորեն հեռանում է Եվրամիությունից»:
Այժմ այդ գումարը կուղղվի Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ծրագրին:
ԵՄ-ն սակայն չի փոխել որոշումը այն հատկացումների մասով, որոնք արվում են Թուրքիային սիրիացի փախստականներին աջակցելու համար: Հունիսին Բրյուսելը հաստատեց այդ նպատակի համար Թուրքիային 3 մլրդ եվրո հատկացնելու ծրագիրը: Մինչդեռ Թուրքիայում վերջին ամիսներին ծանր ֆինանսական իրավիճակ է ստեղծվել:

В связи с авторитарной политикой Анкары Европейский парламент отменил предоставление Турции финансовой помощи в размере 70 миллионов евро. За соответствующее предложение в Страсбурге проголосовали 544 депутата, 28 были против, еще 74 воздержались.
Предназначавшаяся для Анкары сумма была зарезервирована в бюджете ЕС в качестве помощи Турции как кандидату на членство в ЕС для поддержки реформ в этой стране. Предоставление подобной помощи зависит от выполнения связанных с ней условий – существенного прогресса в становлении правового государства, в области демократии, свободы СМИ и защиты прав человека, пишет Deutsche Welle.
В апреле Еврокомиссия пришла к заключению, что Турция в данных сферах «значительно отдаляется от Европейского Союза».
Теперь эти деньги будут перенаправлены в программу Европейской политики соседства, которая создана с целью укрепления сотрудничества и поддержки реформ в странах, расположенных к востоку и к югу от ЕС.
При этом ЕС не изменил решение о выплатах Турции, предназначенных для содержания находящихся в этой стране сирийских беженцев. В июне Брюссель утвердил предоставление на эти цели очередной суммы в размере 3 миллиардов евро. Ранее уже была предоставлена аналогичная сумма.
Между тем в Турции в последние месяцы сложилась тяжелая финансовая ситуация. В стране наблюдается высокий уровень инфляции и резкое падение курса национальной валюты.