ՌԴ Կոստրոմայի շրջանում աղետի ենթարկված AS-350 ուղղաթիռում է եղել նաև ՌԴ գլխավոր դատախազի տեղակալ Սահակ Կարապետյանը: Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը արագ արձագանքման մարմիններում աղբյուրի վրա հղումով:
«Ըստ նախնական տեղեկատվության, Կարապետյանը եղել է վթարված ուղղաթիռում»,-ասել է աղբյուրը: Մեկ այլ աղբյուրի համաձայն, Կարապետյանն արձակուրդում է եղել:
Ավելի ուշ Գլխավոր դատախազությունը հաստատել է տեղեկությունը:
Սահակ Կարապետյանը ծնվել է 1960թ. Ռոստովի շրջանում: 2006-2016թթ. նա գլխավորել է ՌԴ Գլխավոր դատախազության միջազգայիյն-իրավական համագործակցության գլխավոր վարչությունը, իսկ 2016-ից եղել է գլխավոր դատախազի տեղակալ:
Ուղղաթիռը վթարի է ենթարկվել հոկտեմբերի 3-ին՝ Կոստրոմայի շրջանի Վոնիշևո գյուղի մոտ: Հաղորդվել է 3 զոհի մասին: Ըստ ՌԴ ՔԿ ներկայացուցիչ Մարիա Դոբրինինայի, թռիչքն իրականացվել է ծանուցող հայտով, որը թռիչքի թույլտվություն չի պահանջում, ուստի երթուղու մասին հստակ տեղեկություն չկա: Ըստ նրա, քննիչները հաստատել են 3 զոհվածի ինքնությունը: «Բոլորի ինքնությունը պարզվել է: Դիերը շատ այրված են», -ասել է Դոբրինինան:

Заместитель генерального прокурора России Саак Карапетян погиб в результате крушения вертолета AS-350 в Костромской области. Об этом сообщил источник в экстренных службах, пишет ТАСС.
Позже информацию подтвердила генпрокуратура РФ.
Вертолет упал 3 октября вблизи деревни Вонышево Солигаличского района Костромской области, сообщалось о гибели трех человек. По данным старшего помощника руководителя Северо-Западного следственного управления на транспорте СК РФ Марии Добрыниной, полет выполнялся по уведомительной заявке, которая не требует разрешения на полет, поэтому точной информации о маршруте его полета нет. По ее словам, следователи установили личности троих погибших при крушении вертолета.
Саак Карапетян родился в 1960 году в хуторе Советский Егорлыкского района Ростовской области. В 1983 году окончил Ростовский государственный университет имени М. А. Суслова по специальности «Правоведение». С 2006 по 2016 годы возглавлял Главное управление международно-правового сотрудничества Генеральной прокуратуры, с 2016 года – заместитель генерального прокурора, в этой должности он курировал вопросы международного сотрудничества.
СК возбудил по факту ЧП уголовное дело по ч. 3 ст. 263 УК РФ («Нарушение правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта, повлекшее смерть двух и более лиц»). На месте крушения работает следственно-оперативная группа, криминалисты.