«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 2019թ. առաջադրումների փուլն ավարտվել է։
Առաջադրումների փուլը պաշտոնապես մեկնարկել էր հունիսին՝ «Ավրորա» մրցանակի երրորդ դափնեկրի՝ ռոհինջա ակտիվիստ և մարդու իրավունքների պաշտպան Չո Լա Աունի անվան ազդարարմամբ, ինչից հետո ստացվել է 719 առաջադրում, որոնք ներկայացրել են աննախադեպ, չկրկնվող 523 թեկնածու։
Չորրորդ մրցանակի առաջադրումները կատարվել են վեց մայրցամաքներից և 72 երկրներից՝ ներառյալ Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Գերմանիան, Իսպանիան, Սիրիան, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, Հայաստանը և Սինգապուրը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության և «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն այս առթիվ նշել է. «Առաջադրումների գործընթացը վերահաստատում է մարդկության նկատմամբ մեր հավատը։ Ինչպես որ մեր գոյատևումը Հայոց ցեղասպանության տարիներին կախված է եղել օտար մարդկանց բարությունից, այնպես էլ այս թեկնածուները՝ լինելով սովորական մարդիկ, ցուցաբերում են միևնույն մարդկայնությունը՝ սեփական կյանքը վտանգի ենթարկելով հանուն այլոց պաշտպանության։ «Ավրորա» մրցանակի միջոցով մենք կարող ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել նրանց՝ աջակցելով նրանց գործին և օգնելով փրկել շատերի կյանքը», հայտնում է IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը:
Անդրադառնալով առաջադրումների գործընթացին՝ «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր եւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանն ասել է. «Չնայած հարյուրավոր առաջադրումները վկայում են մարդու հանդեպ մարդու իսկ ցուցաբերած անմարդկային վերաբերմունքի հետեւանքով տեղի ունեցող շարունակական դաժանությունների մասին, «Ավրորայի» հերոսների ընտրության գործընթացը եղել եւ մնում է բացառիկ գոհացուցիչ, քանի որ դրա միջոցով մենք ծանոթանում ենք ողջ աշխարհի առավել ոգեշնչող եւ խիզախ անհատների հետ։ «Ավրորա» մրցանակն արձանագրում է այն դրական ազդեցությունը, որը բոլորս կարող ենք ունենալ մեր օրերում, երբ դրա կարիքն առավել քան հրատապ է»։
2019թ. «Ավրորա» մրցանակի հերոսների անունները կհայտարարվեն 2019թ. ապրիլի 24-ին: Նույն տարում ավելի ուշ դրան կհետևի Երևանում կազմակերպված միջոցառումների շարքը, որում Հայաստանը պատվի կարժանացնի մրցանակի հերոսներին և կազդարարի «Ավրորա» մրցանակի չորրորդ դափնեկրին՝ ներգրավելով բոլորին աշխարհի առավել հրատապ հիմնախնդիրների շուրջ քննարկման։
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի նպատակն է մեծարել մերօրյա հերոսներին այն բացառիկ ազդեցության համար, որ նրանք իրենց գործողություններով ունեցել են մարդկային կյանքի պահպանման և մարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին ամեն տարի 2015-2023թթ. (ի հիշատակ ութ տարի տևած Հայոց ցեղասպանության՝1915-1923թթ.) շնորհվում է 100.000 դոլար պարգև և բացառիկ հնարավորություն շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ 1.000.000 դոլարի դրամաշնորհի առաջադրելով իրեն ոգեշնչած և գործի մղած կազմակերպություններին։

4 Октябрь 2018 - 08:41 AMT
Гуманитарная инициатива «Аврора» сообщила об окончании периода приема номинаций на престижную премию «Аврора». Прием номинаций официально начался в июне, после объявления имени третьего лауреата премии, которым стал борец за права рохинджа Чжо Ла Аун.
Всего было получено 719 заявок, причем на премию впервые в истории было выдвинуто 523 уникальных кандидата. Заявки на четвертую премию поступили с шести континентов и в общей сложности из 72 стран, в том числе из США, России, Германии, Испании, Сирии, Южной Африки, Армении и Сингапура.
Нубар Афеян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» и премии «Аврора», заявил: «Номинационный процесс укрепляет нашу веру в человечество. Во время Геноцида армян наше выживание зависело от доброты незнакомцев. Кандидаты на премию – такие же обычные люди, которым присуща та же человечность и которые рискуют собой, чтобы защитить других. Премия «Аврора» позволяет нам выразить благодарность этим героям, поддерживая их работу и помогая им спасать жизни».
Полученные номинации будут проверены группой компетентных и опытных профессионалов. Они подготовят шорт-лист кандидатов, исходя из того, продемонстрировали ли эти люди исключительное мужество, решимость и воздействие. Вошедшие в список будут оцениваться Отборочной комиссией – именно она определит имена финалистов и лауреата премии «Аврора» 2019 года.
Комиссию возглавляет актер и филантроп Джордж Клуни. В нее также входят лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, специалист по защите прав человека Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо, директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона лорд Ара Дарзи, бывший постоянный представитель США при ООН Саманта Пауэр, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян и основатель «Врачей без границ», бывший министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер.
Имена героев (финалистов) «Авроры» – 2019 будут объявлены 24 апреля 2019 года, после того как Отборочная комиссия вынесет свое решение. В этом же году в Ереване пройдет программа мероприятий, в рамках которой Армения воздаст должное героям и назовет имя четвертого лауреата премии, а также соберет гуманитарных деятелей для обсуждения самых острых проблем нашего мира.