Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը մեկնել է Փարիզ` հոկտեմբերի 5-ին և 6-ին մասնակցելու ՀՀ Ազգային հերոս, Շվեյցարիայի Համադաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, աշխարհահռչակ շանսոնյե Շարլ Ազնավուրի հիշատակի և հուղարկավորության արարողություններին:
Հոկտեմբերի 6-ին` ժամը 12:00-ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում և Հայոց Եկեղեցու թեմերի առաջնորդանիստ եկեղեցիներում կկատարվի հոգեհանգստյան կարգ մեծանուն հայորդու հոգու խաղաղության համար, հայտնում է Մայր Աթոռի մամուլի ծառայությունը:
Լեգենդար շանսոնյեի հիշատակի արարողությանը Ֆրանսիայում կմասնակցեն ՀՀ վարչապետ Նկոլ Փաշինյանն ու ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի հուղարկավորության օրը, հոկտեմբերի 6-ը Հայաստանում սգո օր է հայտարարված:

Mother See of Holy Etchmiadzin and the leading churches of the Armenian Church dioceses will be offering requiem services to honor the legendary French-Armenian crooner Charles Aznavour.
Catholicos of All Armenians Karekin II has left for Paris to attend the funeral of the great singer and songwriter.
Thousands of people gathered Friday, October 5 at Les Invalides, a national monument in the heart of Paris, to pay tribute to Aznavour, who died on Monday aged 94.
French President Emmanuel Macron, Armenian Prime Minister Nikol Pashiyan and President Armen Sarkissian are also attending the service.