Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո հայ-ռուսական ավանդական ինտենսիվ երկխոսությունը բարձր և բարձրագույն մակարդակներում շարունակվեց: Այդ մասին «Իզվեստիային» տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ պետքարտուղար, ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը:
«Հաշված ամիսների ընթացքում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 3 անդամ, իսկ ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը երկու անգամ հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Մեր ղեկավարները մի քանի անգամ շփվել են հեռախոսով: Այդ շփումների գլխավոր քաղաքական արդյունքն այն է, որ հաստատվել է հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ուղղված քաղաքական գծի անփոփոխությունը, ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումներում՝ ԵՏՄ, ՀԱՊԿ, ԱՊՀ:
«Չնայած որոշակի ներքաղաքական անկայունությունը Հայաստանում պահպանվում է, գործակցության կոնկրետ ուղղություններով պլանային համատեղ աշխատանք է իրականացվում»,-ասել է նա:
Ըստ Կարասինի, դրական դինամիկա կա ապրանքաշրջանառությունում, որի աճը 2018-ի առաջին կիսամյակում 2017-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ կազմել է 23,4%՝ մոտ $925,6 մլն:

После политических перемен в Армении традиционно интенсивный российско-армянский диалог на высшем и высоком уровнях продолжился. Об этом в интервью «Известиям» заявил статс-секретарь, заместитель министра иностранных дел России Григорий Карасин.
«За считаные месяцы состоялось три встречи президента Российской Федерации Владимира Путина и две встречи председателя правительства России Дмитрия Медведева с премьер-министром Николом Пашиняном. Наши руководители несколько раз общались по телефону. Главный политический итог этих контактов видим в подтверждении неизменности курса на дальнейшее укрепление российско-армянских союзнических отношений как в двустороннем формате, так и в рамках общих интеграционных объединений – ЕАЭС, ОДКБ, СНГ.
Несмотря на сохранение определенной внутриполитической нестабильности в Армении, идет планомерная совместная работа по конкретным направлениям сотрудничества»,- отметил он.
По словам Карасина, красноречива позитивная динамика по взаимному товарообороту — его рост в первом полугодии 2018 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 23,4% — до $925,6 млн.
Читайте также:Замглавы МИД РФ: Существует одна перспектива — мирное карабахское урегулирование путем переговоров