Աշխատանքային այցով Անթալիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 9-ին Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ հանդիպմանն իր մտահոգությունն է հայտնել սլովակյան MSM Martin ընկերության կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու կապակցությամբ՝ այն համարելով մտահոգիչ և անընդունելի:
«Այդ պետությունը զենքը կիրառում է Արցախի խաղաղ բնակիչների դեմ»,-ընդգծել է խորհրդարանի փոխխոսնակը: Կողմերը կարևորել են բոլոր հակամարտությունների, այդ թվում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր, կարևորել փոխայցերի ակտիվացումը, համագործակցությունը բարեկամական խմբերի մակարդակում:
ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Սլովակիայի խորհրդարանում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանությունների» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպմանն աջակցելու համար, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Կողմերը քննարկել են միջխորհրդարանական կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցված աշխատանքի արդյունավետությանը վերաբերող հարցեր: Էդուարդ Շարմազանովը կարևորել է Սլովակիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուտափույթ վավերացումը:
Սլովակյան MSM ընկերությունը Սլովակիայի էկոնոմիկայի նախարարության լիցենզիան ունի արդիականացված RM-70 հրթիռային համազարկային կայանքներ և Dana հաուբիցներ արտահանելու համար:

The sale of weapons by MSM Martin to Azerbaijan is worrying and unacceptable, Deputy President of the Armenian National Assembly Eduard Sharmazanov has said at a meeting with the Speaker of the National Council of Slovakia, Andrej Danko.
Meeting Danko in Antalia on Tuesday, October 9, Sharmazanov said Azerbaijan uses the weapons brought from the Slovakian company against the civilian population of Artsakh (Nagorno Karabakh).
The sides stressed the importance of finding a resolution to all the conflicts out there, including the one in Karabakh.
Also, Sharmazanov and Danko discussed cooperation between the parliaments of the two countries.
At the end of the meeting in the Turkish city, Sharmazanov called for an early ratification by the Slovakian parliament of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, signed between the European Union and Armenia in November 2017.
Both Houses of the Parliament of the United Kingdom, as well as the European Parliament, Denmark, Bulgaria, Poland, Estonia, Latvia and Lithuania have so far ratified the CEPA.
Negotiations on the new EU-Armenia partnership agreement were launched in 2015 and concluded in 2017. It was then signed by both sides in November 2017.
The final agreement marks a deeper EU-Armenia political dialogue, broadens the scope of economic cooperation and provides new opportunities for closer ties on energy, transport, infrastructure, environment, trade, education and other sectors.