Ամերիկյան «Միջազգային հանրապետական ինստիտուտ» (International Republican Institute) կազմակերպության իրականացրած հետազոտության համաձայն՝ Հայաստանում Թավշյա հեղափոխությունից հետո ապագայի նկատմամբ լավատեսության աննախադեպ բարձր մակարդակ է գրանցվել:
Կազմակերպության իրականացրած հարցմանը մասնակցածների 82%-ը մեծ հույսեր է կապում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության հետ, որից 39%-ը շատ դրական, իսկ 43%-ը մասամբ դրական է գնահատում նոր կառավարության գործունեությունը:
73%-ը կարծում է, որ Հայաստանը զարգացման ճիշտ ուղով է գնում, 81%-ը համոզված է կամ հուսով է, որ ապագան ավելի լավն է լինելու:
Հարցմանը մասնակցածների 36%-ը նախընտրում է տեսնել կտրուկ և արագ բարեփոխումներ, 34%-ն ակնկալում է, որ այդ բարեփոխումները լինեն ավելի շուտ աստիճանական, իսկ 24%-ը կարծում է՝ բարեփոխումները պետք է անել աստիճանաբար:
81%-ը կարծում է, որ երկրում կոռուպցիան նահանջել է, 15%-ի համար իրավիճակն անփոփոխ է մնացել, իսկ 2%-ի համար իրավիճակը վատթարացել է:
Հարցմանը մասնակցել է Հայաստանում մշտական բնակություն ունեցող 1200 չափահաս մարդ: Հետազոտությունը ֆինանսավորվել է ԱՄՆ պետդեպարտամետի Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից:

11 Октябрь 2018 - 13:08 AMT
Согласно опросу, проведенному американским Международным республиканским институтом (International Republican Institute), после бархатной революции у жителей Армении появился беспрецедентно высокий уровень оптимизма в отношении будущего.
82% респондентов, принявших участие в опросе организации, возлагают большие надежды на правительство премьер-министра Никола Пашиняна, 39% из которых очень позитивно, а 43% частично положительно оценивают деятельность нового правительства.
73% считают, что Армения следует правильным путем развития, 81% уверены или надеются, что будущее будет лучше.
36% респондентов предпочитают видеть резкие и быстрые реформы, 34% ожидают, что реформы будут более плавными, а 24% считают, что реформы должны проводиться постепенно.
81% считает, что коррупция в стране снизилась, ситуация не изменилась для 15%, а для 2% ситуация ухудшилась.
В опросе приняли участие 1200 совершеннолетних, постоянно проживающих в Армении. Исследование финансировалось Агентством международного развития Государственного департамента США.