Ժամանակակից նկարիչ Բենքսիի «Օդապարիկով աղջիկը» ինքնաոչնչացող նկարի գնորդն ուժի մեջ է թողել $1,4 մլն գործարքը, չնայած, որ նկարը վնասված է: Այդ մասին ասվում է Sotheby’s աճուրդի տան հաղորդագրության մեջ:
Հոկտեմբերի 6-ին, երբ աճուրդում հայտարարվեց, որ գործարքը կնքված է և կտավը վաճառված և գնորդը կարող է վերցնել այն, նկարը մասնտավեց տարբեր մասերի շրջանակի մեջ ներկառուցված շրեդերի (թղթի մասնատման սարք) միջոցով: Այնուամենայնիվ, գնորդը չի հրաժարվել իր գնումից և Բենքսիի վնասված նկարին նրա աշխատանքների նույնականացմամբ զբաղվող Pest Control ծառայությունը նոր անվանում է տվել՝ «Սերն աղբանոցում»: «Առաջին անգամ աճուրդում կենդանի պերֆորմանս է վաճառվել»,-մեկնաբանել է Sotheby’s-ը նկարի ոչնչացումը և դրա մնացորդների գնումը, գրում է ՌԲԿ-ն:
«Սկզբից ես շոկի մեջ էի, սակայն, աստիճանաբար հասկացա, որ կստանամ արվեստի պատմության իմ սեփական մասնիկը»,-ասել է գնորդուհին:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «ինքնաոչնչացող արվեստի» այս դեպքն ունի նախադեպեր ի դեմս Գուստավ Մետցգերի և Ժան Տինգուելի գործերի:
Նկարի ոչնչացումից հետո Sotheby’s-ի ղեկավար Ալեքս Բրանզիկը ենթադրել է, որ այն կվաճառվի ավելի բարձր գնով, սակայն դա տեղի չի ունեցել: Այնուամենայնիվ «Օդապարիկով աղջիկը» գերազանցել է Բենքսիի անձնական ռեկորդը:

Buyer of the modern art painter Banksy’s “Girl with Balloon” self-destructed painting keeps the $1.4 mln worth deal despite of the painting being damaged. The information was passed by Sotheby’s auction house.
On October 6, when it was announced at the auction that the deal was officially made and the buyer could collect the painting, it was cut to several pieces due to the special paper cutting devices installed in the frame. Despite that the buyer of the painting has not refused to still purchase it and her art works identification service, Pest Control gave a new name of “Love in the Trash” to Banksy’s damaged painting. “A live performance was sold in the auction for the first time”, Sotheby’s commented on the purchase of the painting and its remaining, reports RBK.
“At the beginning I was shocked but then slowly I understood that I will have my own piece in the history of art”, said the buyer.
The official announcement also stated that this case of self-destructed art was not the first work as there were also similar cases by Gustav Metzger and Jean Tinguely.
After the destruction of the painting, the director of Sotheby’s, Alex Branczik supposed that it will be sold for even a higher price, which however didn’t happen. Meanwhile “Girl with Balloon” still exceeded Banksy’s personal record.