Ամերիկյան «Միջազգային հանրապետական ինստիտուտ» (International Republican Institute) կազմակերպության՝ Հայաստանում առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ իրականացրած հարցմանը մասնակցածների 77%-ը պատրաստ է քվեարկել ԵԼՔ դաշինքի (դաշինքը բաղկացած է «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Լուսավոր Հայաստան» և «Հանրապետություն» կուսակցություններից) օգտին։
Նրանցից 66%-ը դաշինքի օգտին կքվեարկի առաջին հնարավորության, իսկ 11%-ը՝ երկրորդ հնարավորության դեպքում։
«Ծառուկյան» դաշինքի օգտին պատրաստ է ձայն տալ հարցվածների 13%-ը, «Հանրապետական» կուսակցությանը՝ 4%-ը, «Հ.Յ.Դաշնակցությանը»՝ 2%-ը։ Մոտ մեկական տոկոս ձայն ունեն «Հայաստանի կոմունիստական», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» կուսակցությունները։
Հարցվածների 61%-ը երբեք իր ձայնը չի տա «Հանրապետական» կուսակցությանը, 15%-ը՝ «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը, ևս 15%-ը՝ «Հայ ազգային կոնգրեսին», 13%-ը՝ «Հ.Յ.Դաշնակցությանը», 7%-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստանին» և ընդամենը 4%-ը՝ ԵԼՔ դաշինքին։
Հարցմանը մասնակցել է Հայաստանում մշտական բնակություն ունեցող 1200 չափահաս մարդ: Հետազոտությունը ֆինանսավորվել է ԱՄՆ պետդեպարտամետի Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից:
Ընթերցեք նաև՝Հեղափոխությունից հետո ՀՀ-ում ապագայի նկատմամբ լավատեսության աննախադեպ բարձր մակարդակ է գրանցվել,

As a result of the survey by American International Republican Institute about extraordinary parliamentary elections in Armenia, 77% of the participants voted for Yelk or Way Out Alliance (consists of Civil Contract Party, Bright Armenia Party and Republic Party).
66% of them will vote for Yelk as the first choice while 11% as a second choice.
13% of the survey participants are ready to vote for Tsarukyan Alliance, 4% for Republican Party and 2% for Armenian Revolutionary Federation Party (known as Dashnaktsutyun). Armenian Communist Party and Heritage Party (Zharangutyun) received equal about 1% of votes.
61% of the survey participants stated that they would never vote for the Republican party, 15% for Orinats Yerkir Party, another 15% for Armenian National Congress Party, 13% for Armenian Revolutionary Federation Party, 7% for Prosperous Armenia Party and only 4% for Yelk Alliance.
1200 adults with permanent residence in Armenia took part in the survey which was sponsored by US State Department International Development Agency.