Երևանում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) 17-րդ գագաթնաժողովին մասնակցող անդամ երկրների առաջին տիկնայք՝ ՀՀ վարչապետի տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի ուղեկցությամբ, շրջել են երևանյան թանգարաններում:
«Գաֆէսճեան թանգարանից» դուրս գալուց հետո Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կինը` Բրիջիտ Մակրոնը զրուցել է լրագրողների հետ, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Շնորհակալություն Հայաստանին՝ այս արտառոց ընդունելության համար: Շատ բան ավելի լավ հասկացանք՝ լինելով այստեղ և այլևս ցանկություն չունենք հեռանալու: Սա արտառոց ընդունելություն է, որի մասին երկար կհիշենք ու կրկին կայցելենք»,-ասել է Բրիջիտ Մակրոնը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը շնորհավորել է նրան Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու առթիվ՝ նշելով, որ ուրախ է գտնվել Երևանում և մասնակցել ֆրանկոֆոն երկրներին միավորող այդ կարևոր միջոցառմանը:

12 Октябрь 2018 - 13:11 AMT
Первые леди стран-участниц Международной организации Франкофонии (МОФ) в сопровождении супруги премьер-министра Армении Никола Пашиняна – Анны Акопян – 12 октября посещали ереванские музеи.
При выходе из Центра искусств Гафесчяна (Музея Гафесчяна) в Ереване супруга президента Франции Эмманюэля Макрона – Брижит Макрон – побеседовала с журналистами.
«Спасибо Армении за оказанный эксклюзивный прием. Многое мы поняли гораздо лучше, побывав здесь, и больше не хотим уезжать. Это был уникальный прием, о котором мы будем помнить долго, и вновь приедем», – сказала Брижит Макрон, пишет Panorama.am.
В Ереване 11 октября открылся 17-й саммит Международной организации Франкофонии. Саммит проходит под лозунгом «Жить вместе», символом саммита избран гранат. Для участия в саммите в Армению прибыли главы 38 стран, в том числе президент Франции Эмманюэль Макрон и премьер Канады Джастин Трюдо с супругами.