ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի բացառել Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթթիսի հնարավոր պաշտոնանկությունը: Այդ մասին նա հայտարարել է CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Հնարավոր է նա հեռանա: Կարծում եմ, որ նա յուրօրինակ ժողովրդավար է, եթե ուզում եք իմանալ: Որոշակի փուլում բոլորն են հեռանում, սա Վաշինգտոնն է»,-ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով Մեթթիսի հրաժարականի մասին հարցին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նա հավելել է, որ առաջիկայում նրա վարչակազմը կարող են լքել նաև այլ աշխատակիցներ, սակայն հավելել է, որ «Սպիտակ տանը քաոս չկա», ինչպես որոշ ԶԼՄ-ներ են ներկայացնում: «Դրանք կեղծ լուրեր են»,-հավելել է ԱՄՆ նախագահը:
Սեպտեմբերին The Washington Post-ը գրել էր Թրամփի և Մեթթիսի միջև տարաձայնությունների մասին՝ վերջինս, իբր, քննադատական արտահայտություններ է թույլ տվել իրեն ԱՄՆ նախագահի հասցեին: The New York Times-ն իր հերթին հայտնել էր, որ Սպիտակ տան ղեկավարը տարաձայնություններ ունի ՊՆ ղեկավարի հետ ՆԱՏՕ-ի, Հարավային Կորեայի հետ զորավարժությունների և Իրանի հետ միջուկային գործարքի հարցերում: Ըստ թերթի, Մեթթիսը կհեռանա պաշտոնից նոյեմբերին կայանալիք Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններից հետո:

Президент США Дональд Трамп не исключил отставки главы Пентагона Джеймса Мэттиса. Об этом он объявил в интервью телеканалу CBS.
«Возможно, что он уйдет. Я думаю, что он своего рода демократ, если вы хотите знать правду. На определенном этапе все уходят, это Вашингтон», – так ответил Трамп на вопрос об отставке Мэттиса, пишет Deutsche Welle.
Он добавил, что в ближайшее время его администрацию могут покинуть и другие сотрудники, но отметил, что «в Белом доме нет хаоса», как об этом пишут ряд СМИ. «Это все лживые новости», – добавил президент США.
The Washington Post писала в сентябре о разногласиях между Трампом и Мэттисом, последний якобы позволял себе неодобрительные комментарии в адрес президента США.
The New York Times в свою очередь сообщала о том, что глава Белого дома разошелся во взглядах с министром обороны по вопросам НАТО, учений с Южной Кореей и ядерной сделки с Ираном. По данным газеты, Мэттис уйдет в отставку после промежуточных выборов в Конгресс в ноябре.