Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը հայտարարել է, որ յուրաքանչյուր կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորում, այդ թվում նաև՝ ԼՂ հիմնախնդրի, պահանջում է «գրավյալ որոշ տարածքների վերադարձ», հայտնում է EVN Report-ը:
Նա ասել է, որ Արցախի որոշ շրջանների հանձնումը Ադրբեջանին Մադրիդյան սկզբունքներից մեկն է, և հայ ժողովուրդն, ի վերջո, պետք է որոշի` որ լուծմանն է ինքը պատրաստ»:
«Ես զարմացած էի, երբ առաջին անգամ եկա և պարզեցի, որ հայերի մեծամասնությունը կտրականապես դեմ է օկուպացված տարածքների վերադարձին` որպես բանակցային գործընթացի մի մաս: Հայաստանում գրեթե քննարկում չկա ընդունելի լուծման կամ հնարավոր փոխզիջումների մասին», – ասել է Միլսը:
Նա նշել է, որ 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմն ավելի է սրել հայերի այս մոտեցումը:
«Սակայն դաժան իրականությունն այն է, որ ցանկացած կարգավորում պահանջելու է գրավյալ տարածքների որոշակի մասի վերադարձ»,- եզրափակել է դեսպանը:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել, որտեղ նշվում էր, Ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորումը փոխզիջումներ կպահանջի բոլոր կողմերից:
Սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ ԱԺ-ում հայտարարել է, որ իր՝ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու պահին Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին բանակցություններում խոսք չկա, և խոսքը միայն հայտնի շրջանների՝ Բաքվի վերահկողության տակ անցնելու մասին: Սրան հակառակ, նախկինում իշխող ՀՀԿ ներկայացուցիչները, մասնավորապես՝ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը, պնդել էր, որ բանակցությունների սեղանին դրված է եղել նաև ԼՂ կարգավիճակի հարցը:
Նախկինում ԵԱՀԿ ՄԽ-ն, այդ թվում՝ ԱՄՆ համանախագահներ, հայտարարել են, որ բանակցությունները գնում են թե՛ նախկին ԼՂԻՄ դուրս շրջանների (բացառությամբ Լաչինի միջանցքը) Բաքվի վերահսկողության տակ անցնելու, թե՛ հանրաքվեի ու մինչև հանրաքվեն միջանկյալ կարգավիճակ ունենալու մասին։

US Ambassador to Armenia, Richard Mills announced that in peaceful settlement of any conflict, including also in Nagorno-Karabakh, requires “a return of occupied territories”, reports EVN Report.
Mills stated that return of some territories of Artsakh to Azerbaijan is one of the Madrid Principles and Armenia should eventually decide which solution it is ready to go for.
“There is almost no discussion in Armenia about acceptable solutions and possible compromises”, said Mills.
He also stated that the April War in 2016 reinforced this approach in Armenians even more.
“However the brutal reality is that any settlement will require return of certain part of occupied territories”, concluded the ambassador.
Earlier the Co-Chairs of OSCE Minsk Group made an announcement where stating that settlement of the conflict in Karabakh will require compromises from all the sides.
On September 21, the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan announced in the Parliament that at the moment of taking his position as PM there were no talks about the status of Nagorno-Karabakh in negotiations. In opposite of this, the representative of Republican Party, in particular, Armen Ashotyan had stated that the question of the status of Nagorno-Karabakh is on the negotiation table.
Earlier the Co-Chairs of OSCE Minsk Group including US had announced that negotiations should include both of the cases of giving the territories beyond the borders of former Nagorno-Karabakh Autonomous Region (except for the Lachin corridor) under the control of Baku and their interim status during and before the referendum.