Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը պատժից պայմանական ազատել է ցմահ բանտարկյալ Կարեն Օգանեսյանին, հայտնում է CivilNet.am-ը:
Օգանեսյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանի փոխանցմամբ, դատարանը սահմանել է 10 տարի փորձաշրջան։
Ցմահ դատապարտյալ Օգանեսյանը 23 տարի պատիժ է կրում «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում։ Նա ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել 1997-ին, ԱՄՆ-ում՝ երկու անձի սպանության համար։ Այդ ժամանակ Օգանեսյանը 22 տարեկան էր։ Այս տարի «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկը Կարեն Օգանեսյանի պայմանական վաղաժամկետ ազատման վերաբերյալ դրական եզրակացություն էր տվել:
2015-ին Հայաստանում գրանցվել է նախադեպ, երբ ազատ է արձակվել ցմահ բանտարկյալ Սողոմոն Քոչարյանը՝ անբուժելի հիվանդության պատճառով։ Օգանեսյանի գործը բացառիկ է, քանի որ ցմահ բանտարկյալը ազատ է արձակվում պայմանական հիմքով, և հաշվի է առնվել նրա դրական վարքագիծը։

Court of General Jurisdiction of Yerevan has conditionally released life imprisonment, Karen Oganesyan, reports CivilNet.am. According to Oganesyan’s lawyer, Mihran Poghosyan, the court has set a 10-year probation period.
Life imprisonment, Karen Oganesyan has been in Nubarashen Penitentiary Institution for 21 years. He was sentenced to life imprisonment for a murder of two in the USA in 1997. Back then Oganesyan was 22 years old. Earlier, a positive conclusion was given on the conditional release of Karen Oganesyan.
In 2015, a similar case happened in Armenia when life imprisonment, Soghomon Kocharyan was released due to an incurable disease. However Oganesyan’s case is unique, as he is released conditionally; his positive behaviour was taken into consideration while making the decision.