Երկիր մոլորակի բնակչության մոտ կեսը՝ 46%-ը, կամ 3,4 մլրդ մարդ պայքարում է իր հիմնական կարիքների բավարարման համար և ապրում է օրական մոտ $5,5 դոլարով: Դա է վկայում Համաշխարհային բանկի զեկույցը՝ նվիրված աղքատության խնդրին:
ՀԲ-ն հոկտեմբերի 17-ին, երբ նշվում է Աղքատության վերացման համար պայքարի միջազգային օրը, հրապարակել է զեկույցի տվյալները, որը նկարագրում է 2015թ. իրավիճակը:
«Ավելի քան 1,9 մլրդ մարդ կամ մոլորակի բնակչության 26,2%-ը 2015-ին ապրել է օրական 3,2 դոլարով: Բնակչության մոտ 46%-ը ապրել է օրական 5,5 դոլարով»,-ասվում է զեկույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Չնայած ծայրահեղ աղքատ բնակչության քանակը, որն օրական ընդամենը 1,9 դոլար ունի, կրճատվել է մինչև մոլորակի բնակչության 10%-ը, այնուամենայնիվ, աղքատության խնդիրը մինչ օրս շարունակվում է, իսկ կրճատման տեմպերը դանդաղել են: Դա կապված է նրա հետ, որ տնտեսական զարգացման արդյունքում մի իրավիճակ է ստաղծվել, երբ աշխարհի աղքատ բնակչության մեծ մասն այժմ ապրում է առավել բարգավաճ երկրներում, կարծում են ՀԲ-ում:
Նշվում է, որ խնդիրն առավել արագ տեմպերով է հաղթահարվում Արևելյան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրներում, որտեղ բնակչության ամենաաղքատ 40%-ի եկամուտը 2010-2015թթ. միջինն աճել է 4,7%-ով:

About half of Earth’s population- 46% or 3,4 bn. people struggles to meet their basic needs and lives on $5,5 per day. These results were published in World Bank’s report about poverty issues.
On October 17, when world celebrates International Day for the Eradication of Poverty, World Bank published the results of the report which present the situation of 2015.
“More than 1,9 bn people or 26,2% of world’s population lived on $3,2 per day in 2015. About half of the population- 46% lived daily on $5,5”, states the report as passed by RIA Novosti.
Although the number of extreme poor population (who only has daily $1,9) decreased to up to 10% of world population, the issue of poverty however still exists and the reduction rates slowed down. According to WB, this is a consequence of the fact that as a result of economic development a major part of poor population currently lives in more developed countries.
It was also stated that the problem is being faster dealt with in the countries of East Asia and Pacific regions, where the income of the poorest population increased in average by 4,7% during 2010-2015.