Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մտադիր է սեփական կուսակցությունը ստեղծել և գործել ընդդիմադիր դաշտում: Այդ մասին նա հայտարարել է ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում:
«Եթե վերադառնում ես քաղաքականություն, պետք է մտածես այդ մասին»,-ասել է Քոչարյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե մտադիր է արդյոք սեփական կուսակցությունը ստեղծել:
Ըստ երկրորդ նախագահի, կուսակցության անվանումը սկզբունքային չէ: «Սկզբունքային են այն մոտեցումները, որոնք պետք է ադապտացնել…Հիմա ես շատ լուրջ բաց եմ տեսնում ընդդիմադիր դաշտում և կարծում եմ, որ պետք է այն լրացնել՝ երկրի շահերից ելնելով»,-ասել է նա:
Քոչարյանը նշել է նաև, որ չի ձգտում որևէ բարձր պաշտոն զբաղեցնել: «Եթե լիներ այդպիսի ձգտում, ես 10 տարի իմ մասնավոր կյանքով չէի ապրի: Իրավիճակն այնպես է զարգանում, որ հանգամանքերը ներքաշում են քեզ գործընթացի մեջ, որի վրա չես կարող աչք փակել՝ կենսագրության, խառնվածքի և կենսական դիրքորոշման պատճառով,-ասել է նա:
Խոսելով առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին չմասնակցելու մասին՝ նա ասել է, որ ուղղակի չի հասցնում: «Ես անկուսակցական եմ եղել: Դա նշանակում է, որ պետք է զրոյից կուսակցություն ստեղծեմ, ոչ թե վերականգնեմ այն, ինչ եղել է մի ժամանակ: Ընդ որում, ես ցանկանում եմ ընտրությունների գնալ նոր, թարմացված թիմով: Սովորաբար, որոնք են առաջին գործողությունները, երբ ուզում ես թիմ հավաքել: Դու հայացք ես նետում այն մարդկանց վրա, որոնց գիտես, շրջապատիդ, այն մարդկանց վրա, ում հետ աշխատել ես»,-ասել է Քոչարյանը:
Սակայն, ըստ նրա, հաշվի առնելով ստեղծված իրողությունը, պետք է ներգրավել նոր, տաղանդավոր, երիտասարդ և էներգիայով լեցուն մարդկանց: «Անշուշտ, կլինեն մարդիկ նաև հին թիմից, որոնց ճանաչում ես, որոնց հետ աշխատել ես: Բայց, այնուամենայնիվ, հենվել պետք է նոր սերնդի մարդկանց վրա, իսկ դա հեշտ չէ, դրա համար ժամանակ է պետք»,-ասել է Քոչարյանը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կարծում է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կարող են քաղաքական մենաշնորհի հանգեցնել:«Տակտիկական առումով դա հասկանլի վարքագիծ է՝ հաջողության հասնել հիմա, ժողովրդականություն վայելելու գագաթնակետում: Ռազմավարական առումով ես խնդիրներ եմ տեսնում՝ որպես քաղաքական գործիչ շահում ես, իսկ որպես պետական գործիչ դեռ պետք է մտածել արժեր արդյոք դա հիմա անել»,-ասել է Քոչարյանը:

Экс-президент Армении Роберт Кочарян сообщил, что собирается создать свою партию и уйти в оппозицию.
«Если возвращаешься в политику, то надо об этом думать», — сказал Кочарян, отвечая на вопрос, собирается ли он создавать свою партию, пишет РИА Новости.
По словам экс-президента, название партии непринципиально. «Принципиальны те подходы, которые надо адаптировать… Сейчас я вижу в оппозиционном поле очень серьезный вакуум и полагаю, что его следует заполнить в интересах страны», — добавил Кочарян.
Экс-президент отметил, что у него нет стремления занять какую-либо высокую должность. «Если бы такое стремление было, я бы 10 лет не жил своей частной жизнью. Ситуация развивается таким образом, что обстановка тебя втягивает в процесс, от которого ты не можешь отмахнуться просто в силу биографии, склада характера и жизненной позиции», — подчеркнул он.
При этом, говоря о нежелании участвовать в предстоящих внеочередных парламентских выборах, Кочарян пояснил, что просто не успевает.
«Я был беспартийным. Это означает, что мне надо создавать партию с нуля, а не восстанавливать то, что когда-то было. Причем мне бы хотелось идти на выборы с новой, обновленной командой. Обычно, каковы первые действия, когда хочешь собрать команду? Ты обращаешь свой взор на людей, которых ты знаешь, на окружение, с которым ты общался, работал», — сказал Кочарян.
Однако, по его словам, с учетом сложившейся ситуации надо привлечь новых, талантливых, молодых и энергичных людей. «Кого-то, конечно, надо привлечь и из старой команды, которую ты знаешь, которая с тобой работала. Но все-таки опираться надо на новое поколение людей, а вот это сделать нелегко, для этого нужно время», — добавил Кочарян.
16 октября Никол Пашинян подал в отставку с поста премьера Армении. Если в течение 2 недель новый премьер не будет избран, парламент роспускается. По планам Пашиняна, выборы в парламент РА состоятся 9-10 декабря.