Հոկտեմբերի 21-ին Էջմիածնի ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքապետ է ընտրվել «Իմ քայլը» դաշինքի ավագանու թեկնածուների ցուցակը գլխավորող, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Դիանա Գասպարյանը՝ դառնալով ՀՀ առաջին կին քաղաքապետը:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության աշխատակազմի վարչական վերահսկողության և համայնքային ծառայության հարցերով խորհրդական Սիփան Փաշինյանը:
Քաղաքում ընտրելու իրավունք ունեցող 25,647 հոգուց քվեարկությանը մասնակցել է 8848-ը։ Գասպարյանը ստացել է 4519 քաղաքացու ձայնը։

On October 21, Diana Gasparyan, leader of the list of candidates for City Council of My Step alliance and member of Civil Contract party, was elected a Mayor of Ejmiatsin during local self-government bodies’ elections becoming the first female Mayor in Armenia.
The information was posted by the Administrative Supervision and Community Service Advisor to the Ministry of Territorial Administration and Development, Sipan Pashinyan on his Facebook page. 8848 people from the 25,647 having the right to vote in the city participated in the elections. Gasparyan received 4519 votes. In total 12 candidates were nominated in the region.
Diana Gasparyan has served as the acting Mayor of Ejmiatsin before being elected as the Mayor of the city.