Հոկտեմբերի 22-ին Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ռուդոլֆ Միխալկային է ներկայացրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը և մոտեցումները:
Զոհրաբ Մնացականյանը շնորհավորել է Ռուդոլֆ Միխալկային այս պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել իր առաքելության մեջ։
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է անվտանգության և խաղաղության մթնոլորտի ձևավորումը՝ շեշտելով, որ ՀՀ միջազգային գործընկերները պետք է ձեռնպահ մնան բոլոր այն գործողություններից, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին և ավելացնում անկայունության վտանգները։
Նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանը վերահաստատել է հայկական կողմի հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Ռուդոլֆ Միխալկան ներկայացրել է Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում իր օրակարգն ու նախատեսվող քայլերը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանում տեղի ունեցած զարգացումներին, մտքեր փոխանակել հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի հետ համագործակցության հեռանկարների շուրջ:
Զրուցակցի խնդրանքով նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին՝ ընդգծելով, որ ժողովրդի լայն մանդատի հիման վրա կառավարությունը շարունակում է բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, օրենքի գերակայության և արդարադատության ամրապնդմանը, սոցիալական և տնտեսական ոլորտում հավասար պայմանների ապահովմանը: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը վերահաստատել է արտահերթ ընտրությունները միջազգային չափանիշների համապատասխան անցկացնելու Հայաստանի իշխանությունների հանձնառությունը: Այս առումով նա կարևորել է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի և միջազգային այլ կառույցների հետ համագործակցությունը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Ավելի վաղ, ՖՄԿ Երևանի գագաթնաժողովի հանդիսավոր բացման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է որոշիչ ձայն ունենա խաղաղ բանակցային գործընթացում: Նա նշել էր, որ հակամարտությունը հակադրության մեջ է դրել արդեն ավելի քան 25 տարի իր ինքնորոշման իրավունքն իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղին և Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչների հետ երկխոսությունը մերժող Ադրբեջանին։

On October 22, the Acting Minister of Foreign Affairs, Zohrab Mnatsakanyan presented the position and approaches of Armenia in resolving the Karabakh conflict to Rudolf Michalka, the Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus.
Zohrab Mnatsakanyan congratulated Rudolf Michalka on the appointment of such a responsible position and wished good luck in implementing the mission.
Zohrab Mnatsakanyan highlighted that Armenia gives great importance to the formation of an atmosphere of security and peace emphasizing that international partners of Armenia should refrain from all those actions that may result arms races in the region and increase dangers of instability.
Acting Minister reconfirmed the commitment of the Armenian side to the peaceful settlement of the conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chair. Rudolf Michalka presented own agenda and planned steps in the position of Representative of the OSCE Chairperson-in-Office for the South Caucasus.
The sides commented on the developments in the region and exchanged ideas regarding prospects of cooperation with the Office of the Special Representative.
Followed by Michalka’s request, Mnatsakanyan also talked about the recent developments of internal politics in the country stating that based on the broad mandate of the people, the government continues the reform process aimed at fighting corruption, strengthening the rule of law and justice, ensuring equal conditions in social and economic spheres.
The Acting Minister of FA reconfirmed the mission of the Armenian authorities to organize early elections according to international standards. Here he highlighted the importance of cooperation with OSCE ODIHR and other international organizations, reports the Press Service of MOF.
Earlier during the solemn opening of the Yerevan International Symposium, Armenia’s Prime Minister, Nikol Pashinyan stated that Nagorno Karabakh should have a decisive voice in the peaceful negotiation process. He stated that the conflict contradicted Nagorno Karabakh, which implements its self-determination right for more than 25 years, and Azerbaijan, which refuses discussions with the elected representatives of Karabakh.