Ամերիաբանկն ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 20 մլն դոլարի վարկային պայմանագիր են ստորագրել, որից 12.5 մլն ԱՄՆ դոլարը՝ Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման (GEFF) ծրագրի շրջանակներում:
Ամերիաբանկը Հայաստանում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի առաջին գործընկերն է, որն այս ծրագրի շրջանակներում ստացել է վարկ: Վարկն ուղղվելու է փոքր և միջին ձեռնարկությունների կողմից վերականգնվող էներգետիկայի, ինչպես նաև էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաների ներդրմանն ու կիրառմանը, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
«Կանաչ տնտեսության» ֆինանսավորման մեխանիզմն օգնում է ձեռնարկություններին ներդնել կլիմայի փոփոխության հարմարեցման ևմեղմացման տեխնոլոգիաներ, որոնք նպաստում են արտադրողականության բարձրացմանը և ծախսերի նվազեցմանը:

23 Октябрь 2018 - 06:48 AMT
Америабанк и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) заключили кредитный договор на $20 млн, из которых – $12.5 млн по программе «Финансирование зеленой экономики» (GEFF).
Америабанк стал первым партнером ЕБРР в Армении, получившим кредит в рамках данной программы. Кредит поможет МСБ и корпорациям инвестировать в экологически чистые технологии («зеленые технологии»).
Механизм финансирования «Зеленой экономики» помогает предприятиям инвестировать средства в технологии адаптации к изменению климата и смягчения их последствий, что также способствует повышению их производительности и снижению затрат.