Ազգային ժողովի ԵԼՔ խմբակցությունը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում առաջադրել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Լենա Նազարյանը:
«Ինչպես արդեն ասվել է, այս առաջադրումը ֆորմալ բնույթ է կրում և մեր խնդիրն ընդամենը ՀՀ Սահմանադրությամբ սահմանված ընթացակարգի ապահովումն է, որպեսզի հետագայում իրավական սահմանումների հետ կապված տարընթերցման առիթներ չլինեն: Այս անգամ անհրաժեշտ է, որ Ազգային ժողովը չընտրի վարչապետ, որպեսզի իրավունքի ուժով Ազգային ժողովը լուծարվի»,-պարզաբանել է նա իր գրառման մեջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է տվել հոկտեմբերի 16-ին: Ըստ նրա ծրագրի, ԱԺ-ն երկու շաբաթ անընդմեջ չի ընտրի վարչապետ, ինչից հետո խորհրդարանը օրենքի ուժով կլուծարվի, և դեկտեմբերին կանցկացվեն արտահերթ ընտրություններ:
ԱԺ «Հանրապետական» խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ հոկտեմբերի 24-ին ԱԺ-ում ՀՀ վարչապետի ընտրություններում խմբակցությունը ՀՀ վարչապետի թեկնածու չի առաջադրելու:

Yelk bloc has nominated acting Prime Minister Nikol Pashinyan for the post of the Prime Minister ahead of the upcoming election in the National Assembly on Wednesday, October 23.
According to Yelk lawmaker Lena Nazaryan, the nomination is a mere formality which will respect the procedure defined in the Armenian Constitution.
Pashinyan resigned on October 16. The National Assembly is set to fail to elect a new PM throughout two weeks to pave the way for the dissolution of the parliament.
The former ruling party of Armenia will not submit a candidate for the post of the country’s Prime Minister in the National Assembly’s election of PM on Wednesday, lawmaker Vahram Baghdasaryan told reporters on Tuesday.
Baghdasaryan, who is the head of the parliamentary faction of the Republican Party of Armenia, also suggested that other political groups submitted candidates for the post.