«Լրագրողներ առանց սահմանի» (Reporters Without Borders) միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության խոսքի ազատության վարկանիշում Հայաստանը 180 երկրի շարքում զբաղեցրել է 80-րդ հորիզոնականը՝ մեկ սանդղակով նահանջելով 2017 թվականի ցուցանիշի համեմատ։
Զեկույցը կազմելիս, հեղինակները դիտարկել են նախահեղափոխական Հայաստանի խոսքի ազատության ոլորտի զարգացումներն ու օրենսդրությունը։
Նշվում է, որ տպագիր մամուլը բազմազան է և բևեռացված, հետաքննական լրագրությունը «ծաղկում է» առցանց տիրույթում, սակայն բազմակարծության մակարդակով հեռաձակող ԶԼՄ-ները հետ են մնում։
«Օրենսդրական նախաձեռնություններով տեղեկատվության հասանելիության իրավունքի սահմանափակումը և պետական ինստիտուտների թափանցիկության նվազեցումը մտահոգիչ են։ Ավելի քան 30 դատական հայց է ներկայացվել Sut.am կայքի դեմ՝ կապված ընտրակեղծարարության դեպքերի հետ։ Լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական հարձակումների դեպքում հիմնականում անպատժելիություն է դրսևորվել», – ասվում է զեկույցում։
Հարևան Ադրբեջանն ու Վրաստանը զբաղեցրլ են համապատասխանաբար՝163-րդ և 61-րդ հորիզոնականները։ Վարկանիշը գլխավորում է Նորվեգինա, եզրափակում՝ Հյուսիսային Կորեան։

27 Октябрь 2018 - 10:59 AMT
Международная правозащитная организация «Репортеры без границ» обнародовала свой ежегодный доклад свободы прессы (World Press Freedom Index 2018), согласно которому Армения в рейтинге из 180 стран занимает 80 место.
Таким образом, Армения опустилась на одну позицию по сравнению с рейтингом 2017 года. При составлении доклада, авторы рассматривали развитие и законодательство феры свободы слова в Армении до событий 2018 года – бархатной революции.
Отмечается, что печатные СМИ в Армении разнообразны и поляризованы, расследовательская журналистика «расцветает» в интернет пространстве, однако вещательные СМИ отстают по уровню плюрализма.
Соседние Азербайджан, Грузия, Турция и Иран занимают в рейтинге 163-ю, 61-ю, 157-ю и 164-ю позиции соответственно.
США занимают 45-е место, в то время как Россия занимает 148-е место.
Норвегия лидирует в рейтинге стран с самыми свободными СМИ в мире, за ней следуют Швеция и Финляндия.