Ազգային ժողովի պատգամավորների 1/3-ի ստորագրությամբ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրվել է նոյեմբերի 1-ին կայանալիք վարչապետի ընտրության 2-րդ փուլի համար:
Փաշինյանին առաջադրել են ԵԼՔ, «Ծառուկյան» խմբակցությունները և ՀՀԿ խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորները: Տեղեկությունը հաստատել է ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչության պետ Կնյազ Սարոյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը չէր բացառել, որ այս անգամ ևս ֆորմալ առումով իր թեկնածությունը կարող է առաջադրվել, քանի որ նախորդ անգամ իր ելույթում ինքը չէր հասցրել անդրադառնալ որոշ հարցերի:
Վարչապետի ընտրության առաջին արտահերթ նիստը տեղի էր ունեցել հոկտեմբերի 24-ին, երբ Փաշինյանը չընտրվեց վարչապետ:Եվս մեկ անգամ վարչապետ չընտրելու դեպքում, Ազգային ժողովը կարձակվի օրենքի ուժով, և դեկտեմբերին կանցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan has again been nominated for the Armenian PM's post ahead of the second stage of election on Thursday, November 1.
The acting Premier was nominated for the post in the first stage on October 24 too but, as planned in advance, was not elected to pave the way for the dissolution of the National Assembly.
Only then will it be possible to hold snap parliamentary elections which are slated for December 2018.
Pashinyan, who swept to power back in May after leading a nationwide movement against the former authorities, was the only candidate for the post last week.
Lawmaker Lena Nazaryan said in a Facebook post that Pashinyan’s nomination was a mere formality, which will respect procedures defined in the Armenian Constitution.