ԱՄՆ-ն մտադիր է 5.200 զինվորական գործուղել Մեքսիկայի հետ սահման, որին մոտենում է այսպես կոչված ներգաղթյալների քարավանը: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ ԶՈւ Հյուսիսային հրամանատարության պետ, որը պատասխանատու է երկրի մայրցամաքային մասի պաշտպանության համար, գեներալ Թերենս Օ՛ Շոնեսսին Պենտագոնում լրագրողների հետ զրույցում:
Տարածքի վերահսկման գործում սահմանապահներին օգնելու նպատակով այնտեղ նաև ուղղաթիռներ ու դրոններ կուղարկեն, հավելել է Օ՛Շոնեսսին: Ըստ նրա, սահմանին ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի ավելի քան 2000 զինվոր է կանգնած, ևս 800-ը մոտենում է, գրում է Deutsche Welle-ն:
Հոկտեմբերի 13-ին Գվատեմալայից, Հոնդուրասից և Սալվադորից մոտ 7000 մարդ ճանապարհ է ընկել դեպի ԱՄՆ, նրանց մեծ մասն արդեն Մեքսիկայում է, անօրինական հիմունքներով: Ըստ կամավորական Pueblo Sin Fronteras կազմակերպության, նրանց մի մասն այնուամենայնիվ վերադարձել է իր երկիր, ևս 1700-ը որոշել է օգտվել Մեքսիկայի առաջարկից և մնալ այդ երկրում, այնպես որ այժմ քարավանում մոտ 4000 մարդ կա:
Այժմ նրանք ԱՄՆ սահմանից մի քանի հարյուր կիլոմետր հեռավորության վրա են:
Հարյուրավոր միգրանտներ Հոնդուրասից, այդ թվում կանայք և երեխաներ, հոկտեմբերի 29-ին լաստանավերով հատել են Գվատեմալայի սահմանը Մեքսիկայի հետ՝ շրջանցելով սահմանապահ ուղեկալները: Նախկինում մի քանի հազար մարդ փորձել է անցնել կամրջի վրա գտնվող անցակետով, ինչն ավարտվել է ոստիկանության հետ բախումներով և ներգաղթյալներից մեկի մահվամբ:

30 Октябрь 2018 - 08:06 AMT
Соединенные Штаты планируют отправить 5,2 тысячи военных на границу с Мексикой, к которой приближается так называемый караван мигрантов. Об этом заявил начальник Северного командования ВС США, отвечающего за оборону континентальной части страны, генерал Терренс О'Шонесси на брифинге для журналистов в Пентагоне.
Чтобы помочь пограничникам патрулировать территорию, туда также направят вертолеты и дроны, добавил О'Шонесси. По его словам, на границе находятся более двух тысяч солдат Национальной гвардии США, еще 800 сейчас прибывают туда, пишет Deutsche Welle.
В США 13 октября направились около семи тысяч человек из Гватемалы, Гондураса и Сальвадора, большинство из них прибыли в Мексику нелегально. По оценке волонтерской организации Pueblo Sin Fronteras, затем часть из них все же вернулась на родину, еще около 1700 человек решили воспользоваться предложением Мексики и остались в стране, так что теперь караван состоит примерно из четырех тысяч человек.
Сейчас они находятся в мексиканском муниципалитете Оахака в нескольких сотнях километров от границы с США.
Еще сотни мигрантов из Гондураса, в том числе женщины и дети, 29 октября на плотах переправились через реку Сучиате и так пересекли границу Гватемалы с Мексикой в обход пограничного контроля. Он находится на мосту в гватемальском городе Текун-Уман.
Ранее несколько тысяч человек попытались прорваться через него в Мексику, что закончилось столкновениями с полицией и гибелью одного мигранта.