Վարչապետի ընտրության հարցն ԱԺ-ում կքննարկվի նոյեմբերի 1-ին: Ինչպես ասվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հայտարարության մեջ, հարցը կքննարկվի իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում
«Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի նոյեմբերի 1-ին՝ ժամը 12:00-ին, իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում», – ասվում է հայտարարության մեջ:
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել էր, որ Հանրապետական խմբակցությունը վարչապետի թեկնածու չի առաջադրելու և չի պատրաստվում կողմ քվեարկել Փաշինյանի թեկնածությանը։
Ազգային ժողովի պատգամավորների 1/3-ի ստորագրությամբ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրվել է նոյեմբերի 1-ին կայանալիք վարչապետի ընտրության 2-րդ փուլի համար:Փաշինյանին առաջադրել են ԵԼՔ, «Ծառուկյան» խմբակցությունները և ՀՀԿ խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորները:

The elections of a new Armenian Prime Minister will be discussed at a special parliament session on Thursday, November 1, President of the National Assembly Ara Babloyan said in a statement.
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan is the only candidate for the post but will not be elected in most probability as his nomination is a mere formality.
Deputy President of the National Assembly Eduard Sharmazanov said the Republican Party of Armenia will neither put forward their own candidate nor vote for Pashinyan.
The parliament failed to elect a PM on October 24, and if the same thing happens on Thursday too, the National Assembly will be dissolved to pave the way for snap parliamentary elections in December.